Pierwsza styczność z VPS

Jerzy Biernacki
19.04.2021

Informatyka jako bardzo duża branża ma wiele różnych dziedzin. Podczas nauki, mimo wcześniejszego wyboru konkretnej specjalizacji, warto poznać fundamenty każdej z nich. Jedną z najważniejszych są sieci komputerowe. Obecnie ciężko wyobrazić sobie urządzenie typu komputer, tablet czy telefon bez dostępu do Internetu. To pokazuje jak istotne jest posiadanie wiedzy w tym zakresie. Podczas nauki o sieciach komputerowych z pewnością spotkasz się z tajemniczo brzmiącym terminem "serwer VPS". Co trzeba o nim wiedzieć?

Czym jest serwer VPS?

Niezależnie od tego czego się uczysz, ważne by wiedza była pełna, nie połowiczna. Dlatego najpierw warto dokładnie wytłumaczyć czym jest serwer. Jest to słowo dość często używane, niestety nie zawsze osoba, która je stosuje, jest w stanie w prosty sposób je zdefiniować. Aby wytłumaczyć komuś, coś w łatwym i przyjemnym stylu, trzeba samemu dobrze rozumieć dane zagadnienie.

Serwer, najprymitywniej rzecz ujmując, to komputer działający całodobowo z dostępem do Internetu, na którym przechowywane są dane jakiejś strony internetowej. Oczywiście każdy komputer może być serwerem, lecz rzecz jasna jest to bardzo uproszczone, teoretyczne stwierdzenie. Serwery z prawdziwego zdarzenia to silne maszyny o ogromnej mocy obliczeniowej, przechowywane w odpowiednim miejscu, tak aby zapewnić im bezawaryjne działanie. Stworzenie takiej serwerowni jest kosztowne, dlatego zwykle chcąc założyć nową stronę internetową, przedsiębiorcy umieszczają ją na zewnętrznych serwerach, gdzie wkupują odpowiednią przestrzeń dyskową na przechowywanie swoich danych. Temat ten jest znacznie szerszy, ale tutaj skupiamy się na ich konkretnym rodzaju, czyli VPS.

Sam akronim VPS oznacza z angielskiego Virtual Private Server. czyli wirtualny, prywatny serwer. Ta nazwa wiele zdradza. Działanie VPS na serwerze można porównać do funkcjonowania maszyny wirtualnej na komputerze osobistym. Innymi słowy, maszyna wirtualna to komputer w komputerze. Korzysta ona z jego zasób, lecz sama w sobie jest oddzielną jednostką z dowolnym systemem operacyjnym. Innymi słowy żyje swoim własnym życiem.
Taką samą rolę pełnią VPS tylko w odniesieniu do serwerów. Serwer fizyczny może być "sztucznie", wirtualnie podzielony na kilka innych serwerów, które będą zachowywały się jak osobne jednostki. Jednakże są uzależnione od swojego serwera głównego, więc jeśli coś się z nim stanie, ulegnie awarii to one także nie będą działały.

Zastosowanie serwerów VPS

Komu serwery VPS są potrzebne najbardziej? Przede wszystkim tym, którzy chcą mieć pełną kontrolę nad swoim serwerem. VPS umożliwia zarządzanie zasobami z poziomu roota, więc jest częstym wyborem wśród graczy czy właścicieli sklepów internetowych. Taka swoboda i bezpieczeństwo zarazem pociągają za sobą szereg innych zalet. Jednakże najistotniejszą wadą tego rozwiązania jest uzależnienie od macierzystego serwera.

Wiesz już jak działa i czym jest serwer VPS, więc poczyniłeś kolejny krok w rozwoju swojej informatycznej kariery.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie