Dzięki Internetowi możemy dziś w kilka chwil porównać oferty różnych sprzedawców i znaleźć tę najkorzystniejszą. W poszukiwaniu oszczędności nie warto się jednak zagalopowywać. W sieci roi się od podejrzanie tanich smartfonów, które teoretycznie mają być nowe, a w praktyce mogą być używane. Jeśli widzisz, że jakiś sprzedawca oferuje telefon w o wiele zaniżonej cenie, to uważaj. Możesz mieć do czynienia z egzemplarzem po przejściach.
Z tym terminem powinna się zaznajomić każda osoba, która szuka dla siebie jakiegoś sprzętu elektronicznego w sieci i zależy jej na jak najniższej cenie. Refurbished oznacza, że dane urządzenie zostało „odświeżone”. Co to oznacza w praktyce? Otóż smartfon (lub jakikolwiek inny sprzęt) mógł w przeszłości zostać znacznie uszkodzony, ale dzięki wymianie kilku elementów wygląda jak nowy. Najczęściej można trafić na telefony z wymienionym wyświetlaczem lub obudową.
Sprzedawca ma obowiązek poinformować w opisie oferty, że dany sprzęt został odnowiony. Jeśli tego nie zrobi, sprzeda urządzenie jako nowe, a prawda wyjdzie na jaw później, masz pełne prawo odstąpić od umowy, a nawet oskarżyć sprzedawcę o oszustwo.
Czy kupienie smartfona refurbished ma sens? Zdecydowanie tak. Tę kategorię często otrzymują urządzenia, które były w czyimś posiadaniu przez bardzo krótki czas, a po wymianie np. obudowy wciąż są w 100% sprawne. Jeśli cena jest atrakcyjna, a sprzedawca uczciwie przyznaje, że sprzęt był odnowiony, to warto się taką ofertą zainteresować.
Liberalne prawo dotyczące zakupów w Internecie jest bardzo korzystne dla konsumentów. Każdy z nas może oddać dowolny przedmiot zamówiony w sieci w ciągu 14 dni, w dodatku bez podawania przyczyny. Wiele osób z tego korzysta i stąd właśnie wysyp ofert smartfonów (i nie tylko), które mają kategorię Stock.
Warto jednak uważać. Urządzenia ze zwrotów mogą być w różnym stanie, o czym sprzedawca ma obowiązek uczciwie poinformować swoich klientów. W tym celu nadaje sprzętowi konkretną kategorię. I tak:
Jeśli sprzedawca nie podaje konkretnej kategorii, to przed dokonaniem zakupu należy go o to zapytać. Deklaracja w ofercie jest wiążąca, dlatego jeśli zamówisz smartfon z lekkimi śladami użytkowania, a otrzymasz telefon z uszkodzonym wyświetlaczem, to oczywiście masz prawo odstąpić od zakupu i zażądać zwrotu pieniędzy.