Podejrzanie tani smartfon? Uważaj, bo może być używany!

Remigisz Szulc
23.05.2018

Dzięki Internetowi możemy dziś w kilka chwil porównać oferty różnych sprzedawców i znaleźć tę najkorzystniejszą. W poszukiwaniu oszczędności nie warto się jednak zagalopowywać. W sieci roi się od podejrzanie tanich smartfonów, które teoretycznie mają być nowe, a w praktyce mogą być używane. Jeśli widzisz, że jakiś sprzedawca oferuje telefon w o wiele zaniżonej cenie, to uważaj. Możesz mieć do czynienia z egzemplarzem po przejściach.

Czym jest refurbished?

Z tym terminem powinna się zaznajomić każda osoba, która szuka dla siebie jakiegoś sprzętu elektronicznego w sieci i zależy jej na jak najniższej cenie. Refurbished oznacza, że dane urządzenie zostało „odświeżone”. Co to oznacza w praktyce? Otóż smartfon (lub jakikolwiek inny sprzęt) mógł w przeszłości zostać znacznie uszkodzony, ale dzięki wymianie kilku elementów wygląda jak nowy. Najczęściej można trafić na telefony z wymienionym wyświetlaczem lub obudową.

Sprzedawca ma obowiązek poinformować w opisie oferty, że dany sprzęt został odnowiony. Jeśli tego nie zrobi, sprzeda urządzenie jako nowe, a prawda wyjdzie na jaw później, masz pełne prawo odstąpić od umowy, a nawet oskarżyć sprzedawcę o oszustwo.

Czy kupienie smartfona refurbished ma sens? Zdecydowanie tak. Tę kategorię często otrzymują urządzenia, które były w czyimś posiadaniu przez bardzo krótki czas, a po wymianie np. obudowy wciąż są w 100% sprawne. Jeśli cena jest atrakcyjna, a sprzedawca uczciwie przyznaje, że sprzęt był odnowiony, to warto się taką ofertą zainteresować.

Stock, czyli urządzenie ze zwrotu

Liberalne prawo dotyczące zakupów w Internecie jest bardzo korzystne dla konsumentów. Każdy z nas może oddać dowolny przedmiot zamówiony w sieci w ciągu 14 dni, w dodatku bez podawania przyczyny. Wiele osób z tego korzysta i stąd właśnie wysyp ofert smartfonów (i nie tylko), które mają kategorię Stock.

Warto jednak uważać. Urządzenia ze zwrotów mogą być w różnym stanie, o czym sprzedawca ma obowiązek uczciwie poinformować swoich klientów. W tym celu nadaje sprzętowi konkretną kategorię. I tak:

  • A-Stock – jest do urządzenie w stanie niemal idealnym, mogące nosić delikatne ślady użycia (np. odciski palców),
  • B-Stock – taki sprzęt nosi wyraźne ślady użytkowania , chociażby ma drobne ryski na obudowie,
  • C-Stock – urządzenie jest mocno zużyte, może być nawet wyeksploatowane,
  • D-Stock – to kategoria sprzętu, który został uszkodzony i wymaga naprawy.

Jeśli sprzedawca nie podaje konkretnej kategorii, to przed dokonaniem zakupu należy go o to zapytać. Deklaracja w ofercie jest wiążąca, dlatego jeśli zamówisz smartfon z lekkimi śladami użytkowania, a otrzymasz telefon z uszkodzonym wyświetlaczem, to oczywiście masz prawo odstąpić od zakupu i zażądać zwrotu pieniędzy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.