Zbudowanie systemu smart home nie jest już tak kosztowne, jak jeszcze kilkanaście lat temu. Na ten krok decyduje się coraz więcej osób, doceniając komfort tego rozwiązania oraz jego wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa oraz obniżenie rachunków. Jeśli rozważasz zainwestowanie w instalację inteligentnego domu, to na dobry początek sprawdź, jakie elementy systemu warto kupić.
To podstawa, ponieważ sterowanie oświetleniem jest ważnym aspektem decydującym o bezpieczeństwie, komforcie i oszczędnościach. Możesz tutaj zainwestować zarówno w całe lampy podłączone do sieci Wi-Fi, jak i np. specjalne żarówki, których pracą da się sterować z poziomu smartfonu. Pozwoli to regulować moc świecenia, barwę światła czy automatycznie włączać oświetlenie, gdy nie ma Cię w domu.
Świetne rozwiązanie z punktu widzenia oszczędności. Inteligentne gniazdka można zaprogramować w taki sposób, aby odłączały poszczególne urządzenia w czasie nieobecności domowników czy w godzinach nocnych – dzięki temu nie marnujemy drogiego prądu. Pozwalają również zdalnie włączać urządzenia, takie jak telewizor czy pralka.
Bez nich trudno jest sobie wyobrazić kompletną instalację inteligentnego domu. Kamery IP w pierwszej kolejności mają zwiększyć poziom bezpieczeństwa tak samych mieszkańców, jak i ich dobytku. Warto jednak wykorzystywać je także w innym celu – na przykład do sprawdzania, co robi pozostawione w domu zwierzę, czy zostały wywiezione śmieci, czy przy furtce nie kręci się ktoś podejrzany, czy sąsiedzi nie wyrzucają nam odpadów z ogrodu przez płot etc.
System smart home jest wręcz oparty na różnego rodzaju czujnikach, których zadaniem jest przede wszystkim dbanie o nasze bezpieczeństwo. Czujniki gazu, dymu, czadu czy uchylonych okien poinformują właściciela o zagrożeniu, z kolei te kontrolujące zamknięcie drzwi będą mogły zaryglować wejście do domu, gdybyśmy o tym zapomnieli przed wyjechaniem do pracy.
Fajnym rozwiązaniem są także czujniki, które automatycznie wyłączają klimatyzację w momencie otwarcia okien, aby nie marnować energii. Warto również wspomnieć o termostatach, których zadaniem jest kontrolowanie temperatury w domu i dostosowywanie ich do wartości zadanych przez użytkownika systemu.