Coraz trudniej jest nam sobie wyobrazić funkcjonowanie bez konta bankowego. Umożliwia ono łatwe zarządzanie swoim budżetem, szczególnie wtedy, gdy korzystamy z bankowości elektronicznej. Jej popularyzacja zrewolucjonizowała nasze płatności. Obecnie praktycznie każdy może w kilka chwil uzyskać dostęp do swojego konta, przejrzeć transakcje, opłacić rachunki czy dokonać jakiegoś zakupu. Niestety, bankowość elektroniczna jest podatna na ataki hakerskie. Ślepe ufanie w skuteczność systemów zabezpieczeń jest naiwnością. Aby chronić swoje oszczędności należy też stosować się do podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z bankowości internetowej. Wymieniamy je w naszym poradniku.
Poinformuje Cię o tym obecność symbolu zielonej kłódki w pasku przeglądarki. Po jej kliknięciu dowiesz się też, kto jest wystawcą certyfikatu bezpieczeństwa. Z takiego zabezpieczenia korzystają wszystkie banki. Jeśli więc panel logowania wyświetla się na stronie bez certyfikatu SSL, to możesz mieć pewność, że to próba oszustwa.
Jest znacznie bezpieczniejsza niż fizyczna. Możesz ją uruchomić używając funkcji Szukaj w systemie Windows – wystarczy wpisać „klawiatura ekranowa”. Ten sposób jest szczególnie polecany osobom, które logują się do bankowości elektronicznej na ogólnodostępnym komputerze, np. w biurze. Przestępcy czasami stosują tzw. keyloggery, czyli złośliwe oprogramowanie, które przechwytuje treść wpisywaną za pomocą fizycznej klawiatury.
W większości banków realizuje się ją poprzez kod SMS lub generowany przez tzw. token. To drugie rozwiązanie jest znacznie bezpieczniejsze, ale też mniej wygodne. Jeśli korzystasz z kodów autoryzacyjnych SMS, to zanim mechanicznie przepiszesz kod dokładnie sprawdź, kto jest nadawcą wiadomości i wszystkie informacje w niej zawarte zgadzają się ze stanem faktycznym – chodzi np. o numer operacji czy numer konta, na które ma zostać zrealizowany przelew.
Jest to absolutna podstawa bezpieczeństwa. Publiczne sieci Wi-Fi często w ogóle nie są chronione, dlatego przestępcy mogą z łatwością przejąć nad nimi kontrolę i tym samym uzyskać dostęp do wszystkich danych wpisywanych na urządzeniach aktywnych użytkowników. Jeśli już musisz zalogować się do bankowości elektronicznej np. za pośrednictwem telefonu, to korzystaj z danych komórkowych.
Dzięki stosowaniu się do tych podstawowych zasad, znacząco ograniczysz ryzyko padnięcia ofiarą cyberprzestępców. Nie bagatelizuj zagrożenia, bo ono jest coraz większe!