Podstawowe zasady bezpiecznej pracy zdalnej online

Antoni Kwapisz
27.10.2020

Po wybuchu pandemii koronawirusa tysiące pracowników zostały postawione w zupełnie obcej dla siebie sytuacji. Firmy wypchnęły ich do domów, ale jednocześnie narzuciły model pracy zdalnej. W dobie powszechnego dostępu do Internetu nie stanowi to oczywiście jakiegoś szczególnego problemu. Praca zdalna rodzi jednak poważne ryzyko dla bezpieczeństwa tajemnic handlowych firmy. Dlatego decydując się na przejście na home office, uczul swoich pracowników, by Ci minimalizowali zagrożenie np. przechwycenia danych czy włamania na firmowy serwer. Oto najważniejsze zasady, do których trzeba się bezwzględnie stosować.

Program antywirusowy

Jeśli pracownik nie ma go na swoim domowym komputerze lub – co gorsza – na laptopie służbowym, to przed rozpoczęciem pracy w trybie zdalnym należy pilnie zainstalować takie oprogramowanie. Stały dostęp do Internetu rodzi poważne ryzyko zainfekowania komputera, a tym samym kradzieży czy zniszczenia wrażliwych danych.

Aktualizacja systemu operacyjnego

To bardzo często bagatelizowana kwestia, która ma fundamentalne znaczenie dla bezpieczeństwa danych zgromadzonych na komputerze, jak również wszystkich usług online, z których korzystamy za pośrednictwem urządzenia. Aktualizacje systemu operacyjnego przede wszystkim likwidują dziury w zabezpieczeniach, których non stop poszukują cyberprzestępcy.

Korzystanie wyłącznie z narzędzi firmowych (w miarę możliwości)

Jeśli pracownik ma np. udostępniać efekty swojej pracy via e-mail, to powinien to robić logując się do firmowego programu pocztowego, z pominięciem prywatnej skrzynki. Podobnie jest z aplikacjami do pracy zdalnej, przesyłania dokumentów, pracy nad projektem online w zespołach rozproszonych etc. Im mniej wykorzystujemy do tego ogólnodostępnych, komercyjnych aplikacji, tym mniejsze ryzyko przechwycenia danych.

Zabezpieczenie domowej sieci Wi-Fi

Pracownik prawdopodobnie wcześniej nie zwracał na to szczególnej uwagi i być może w ogóle nie zabezpieczył swojej sieci domowej mocnym hasłem. Czas to zmienić, ponieważ sieć Wi-Fi również może być potencjalnym źródłem wycieku firmowych danych. Poproś wszystkich pracowników, aby pilnie zmienili hasła do swoich sieci domowych na takie, które będą trudne do złamania.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie