Średnia prędkość Internetu w Polsce wynosi „szalone” 26 Mbit/s. Pod tym względem plasujemy się dopiero w drugiej setce światowego rankingu. Sytuacja z roku na rok się poprawia, ale nadal nie wszyscy mogą się cieszyć dostępem do światłowodu, natomiast Internet mobilny – choć bardzo przyspieszył, nie wszędzie działa idealnie. Średnie 26 Mbit/s pozwala oczywiście w miarę komfortowo korzystać z sieci, ale raczej tylko do celów prywatnych. Jeśli nie wiesz, jak szybki jest Internet w Twoim domu, to możesz to łatwo sprawdzić przy pomocy dostępnych programów. Darmowych, łatwych w obsłudze i całkiem precyzyjnych. Kilka propozycji znajdziesz w naszym poradniku.
Naszą listę otwiera klasyk, czyli Speedtest.pl. Jest to prawdopodobnie najpopularniejszy program tego typu w Polsce i jedyny, który otrzymał certyfikat Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Oznacza to, że możesz powołać się na uzyskany wynik w sporze z dostawcą Internetu. Jeśli masz obiecaną prędkość np. 50 Mbit/s, a z testu wynika, że z ledwością „wyciągasz” 20 Mbit/s, to jest już tutaj podstawa do wypowiedzenia umowy lub przynajmniej żądania naprawienia usterki.
Ciekawą propozycją jest też Speedtest.net – nie myl tego programu z poprzednim, bo to różne narzędzia. To z rozszerzeniem .net na pewno sprawia lepsze wrażenie w pierwszym kontakcie – głównie ze względu na grafikę. Trzeba natomiast zauważyć, że wyniki podawane przez oba programy dość istotnie od siebie odbiegają (różnice potrafią sięgać kilku Mbit/s).
Wspomnijmy także o Speed.io – mniej popularnym, za to interesującym programie do sprawdzania prędkości Internetu, który poza podawaniem nam wartości download i upload ocenia również jakość łącza Internetowego.
Wszystkie wymienione programy działają oczywiście na podobnej lub identycznej zasadzie. Podawane przez nie wyniki mogą być niestety niemiarodajne, jeśli nie zadbamy o optymalne warunki do przeprowadzenia testu. Optymalne, czyli jakie?
Najważniejsze jest to, aby nie obciążać sprawdzanego łącza. Czyli: chcąc przeprowadzić test na przykład na komputerze, zawieszamy połączenie z innymi urządzeniami, jak smartfon, telewizor, inteligentny głośnik, konsola etc.
Staramy się również przeprowadzić test możliwie jak najbliżej routera. Dzięki temu zyskamy pewność, że na uzyskany wynik nie wpłynęły na przykład przeszkody architektoniczne.
Test warto kilkakrotnie powtórzyć i wyciągnąć z niego średnią. Jeśli chcemy na tej podstawie reklamować usługę u dostawcy Internetu, to test należy wykonać o różnych porach dnia (rano, w południe, popołudniu i wieczorem).