Roboty humanoidalne są wśród nas – w czym pomagają?

Piotr Kowalczyk
26.05.2022

Pierwsze roboty humanoidalne mogliśmy zobaczyć w filmach sci-fi czy animacjach dla dzieci. Wszyscy pamiętamy R2-D2 i C3-PO, którzy towarzyszyli bohaterom Gwiezdnych wojen w międzygalaktycznych przygodach i wzruszali widzów do łez. A kto z nas nie marzył w dzieciństwie o pomocy domowej na wzór Rosey the Robot z animacji Jetsonowie? Okazuje się, że współcześnie roboty humanoidalne wkraczają do naszego codziennego życia i ułatwiają wiele zadań.

Roboty humanoidalne, czyli jakie?

Roboty humanoidalne, to w dużym uproszczeniu maszyny, które mają jak najlepiej odwzorowywać działanie ludzkiego ciała, a często również przypominać je wizualnie. Ich zadaniem jest ułatwianie codziennych domowych obowiązków oraz zastępowanie pracy specjalistów np. w halach produkcyjnych.

Pierwsze szkice projektu robota humanoidalnego pochodzą z 1495 roku i zostały wykonane przez Leonarda da Vinci. Jest to zbiór rysunków przedstawiających mechanicznego rycerza, który potrafi siadać, poruszać kończynami czy szczęką. Z kolei pierwszy działający robot humanoidalny powstał w 1738 roku. Stworzył go Jacques de Vaucanson, android potrafił grać na flecie.

Obecnie robotyka inspirując się działaniem żywych organizmów, tworzy roboty kroczące, które ze względu na sposób poruszania dzielą się na:

  • Robo-pająki – to roboty o sześciu kończynach, które podczas poruszania schodzą się do centrum, gdzie znajduje się układ sterujący
  • Robo-mrówki – to roboty, których kończyny schodzą się równolegle do podłużnego rdzenia,
  • Robot RHex – to zupełnie odmienne podejście specjalistów od robotyki do konstrukcji kończyn w maszynie. Robot ten posiada sześć odnóży, dzięki którym może skakać, pokonywać przeszkody, wspinać się po pionowych ścianach czy wieszać na krawędziach.

Czym zajmują się roboty humanoidalne?

Roboty humanoidalne są coraz bardziej doskonałe i pomagają nam w wielu aspektach życia. Najprostszym przykładem są wszelkiego rodzaju maszyny sprzątające, które samodzielnie poruszają się po domu, pokonują krawężniki, a nawet schody i uczą się ułożenia akcesoriów domowych, by jak najlepiej omijać przeszkody, a tym samym sprawnie sprzątać.

Roboty humanoidalne poza pomocą w gospodarstwie domowym, przydają się również w takich obszarach jak:

  • przemysł – np. do przenoszenia ciężkich materiałów, oceny jakości komponentów, żmudnych, powtarzalnych czynności,
  • rolnictwo – np. przy zbiorze plonów czy usuwaniu chwastów,
  • medycynie – jako wspomagacze przy małoinwazyjnych zabiegach chirurgicznych,
  • rozrywce – to m.in. roboty tańczące czy pluszowe roboty-zabawki.

Chciałbyś dowiedzieć się więcej o robotach humanoidalnych?

Interesujesz się robotyką lub automatyka przemysłową i chciałbyś dowiedzieć się więcej o działaniu inteligentnych maszyn? A może chciałbyś obejrzeć wideo ukazujące roboty humanoidalne w akcji?

Firma Balluff to pionierzy w tej dziedzinie, którzy nie tylko zajmują się edukacją w zakresie nowych technologii, ale również wdrażaniem rozwiązań przyszłości do hal produkcyjnych m.in. dla takich branż jak automotive, spożywcza czy medyczna. Wejdź na bloga firmy i poznaj fascynujący świat sztucznej inteligencji.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie