Jako mieszkańcy XXI wieku mamy to szczęście że żyjemy w czasach pokoju. Jednak to nie pokój charakteryzuje obecny okres, a rozwój cywilizacyjny jaki się dokonał w przeciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Rodzące się obecnie dzieci wychowywane są w dobie powszechnego dostępu do internetu, a co za tym idzie wiedzy i rozrywki. Nie wszystko jest jednak takie kolorowe. Nowe technologie i internet niosą ze sobą także poważne zagrożenia i nowe choroby cywilizacyjne, o których nasi przodkowie nawet nie myśleli.
Zupełnie nowe technologie
Właśnie mija 10 rocznica zaprezentowania przez Steve'a Jobsa pierwszego w historii iPhone'a. Premiera tego telefonu zapoczątkowała panującą obecnie erę smartphonów. Urządzenie to zmieniło postrzeganie telefonu. Oprócz dzwonienia i wysyłania smsów telefon stał się niemalże przenośnym komputerem. Dzisiejsze smartphony łączą się z siecią za pomocą technologii LTE, która oferuje prędkości przesyłania danych na poziomie łączności przewodowej sprzed kilkunastu lat, czyli 10 Mbps. W dużych miastach prędkość ta potrafi dochodzić nawet do 30mbps. Daje to olbrzymie możliwości ludziom, którzy nie mają dostępu do szerokopasmowego internetu a dzięki temu mogą cieszyć się internetem o prędkości wystarczającej do codziennego użytku.
Oprócz tego smarphony zaczęły wypierać z rynku aparaty fotograficzne. Nowe modele telefonów oferują świetną jakość zarówno zdjęć jak i filmów. Standardem stała się matryca o rozdzielczości 12 MP oraz nagrywanie filmów w 1080p, a nawet 4k UHD. Oczywiście profesjonaliści nadal korzystają z lustrzanek i ta sytuacja raczej nigdy się nie zmieni, ale przeciętny użytkownik zamiast kupować aparat kompaktowy wybierze telefon z bardzo dobrym aparatem. Ostatnio bardzo popularne stały się kamerki sportowe. Są bardzo małe, nagrywają filmy w bardzo wysokiej jakości i dodatkowo są odporne na działanie wody, pyłu i temperatury. Dzięki nim można nagrać wspomnienia z wakacji a przede wszystkim uwiecznić sporty ekstremalne. Ceny nowych kamerek są bardzo duże, jednak starsze modele dla zwykłego użytkownika w zupełności wystarczą i są na praktycznie każdą kieszeń.
Urządzenia przenośne podbijają świat
Urządzenia, które spełniały funkcje podobne do komputera PC były dostępne na rynku już od dłuższego czasu. Jednak znów marka Apple zrewolucjonizowała rynek wprowadzając do swojej oferty tablet. Był to kolejny krok naprzód w rozwoju cywilizacyjnym. W przeciągu kilku ostatnich lat urządzenia przenośne, czyli smartphony i tablety cieszą się większą popularnością niż komputery stacjonarne. Udział urządzeń mobilnych w ruchu internetowym przekroczył już ponad 50%.
Drony
Ostatnio bardzo popularne stały się drony, czyli bezzałogowe statki powietrzne. Początkowo były one wykorzystywane przez wojsko do wywiadów w trudnych terenach na tyłach wroga oraz w sytuacjach, gdzie człowiek nie byłby w stanie przeprowadzić zwiadu. Oprócz tego wykorzystuje je się do badań naukowych. Drony wykonują pomiary grubości warstwy ozonowej, badają zanieczyszczenie powietrza oraz pomagają służbom ratunkowym podczas rozległych pożarów lub podczas poszukiwania zaginionych. Niektóre firmy przewidują wykorzystanie dronów do transportu przesyłek i paczek. Coraz więcej ludzi wykorzystuje je jednak do zabawy. Kupno drona posiadającego dobrej jakości kamerę nie stanowi dzisiaj żadnego problemu. Stosowane są do zupełnie amatorskich filmów a także używają ich profesjonalni filmowcy, którzy za ich pomocą nakręcają sceny zabierające dech w piersiach. Drony stanowią jednak spore zagrożenie. Pojawiły się już pierwsze przypadki wtargnięcia na teren prywatny takim urządzeniem, paparazzi mogą za ich pomocą śledzić praktycznie każdy ruch sławnych ludzi. Kolejnym zagrożeniem jest latanie dronami w okolicach lotnisk. Nieprzemyślana, bezmyślna zabawa może być przyczyną poważnej w skutkach katastrofy lotniczej, dlatego rządy wielu krajów wprowadziły nowe przepisy regulujące kwestię używania dronów.
Zagrożenia jakie niesie za sobą rozwój cywilizacyjny
Ludzie nie zdają sobie sprawy jak łatwo można paść ofiarą ataku hakerów. Trzymają na swoich komputerach numery kart płatniczych oraz inne poufne dane. Także w chmurze nasze prywatne rzeczy, takie jak zdjęcia czy dokumenty nie są do końca bezpieczne. Co jakiś czas zdarzają się wycieki sporej ilości danych i tylko świadome używanie internetu może nas przed tym uchronić. Po pierwsze nie należy używać jednego hasła do wszystkich swoich kont. Większość z nich połączona jest do jednej skrzynki pocztowej, co sprawia, że niepowołana osoba która wejdzie w posiadanie choć jednego hasła, może zyskać dostęp do wszystkich naszych kont na różnych portalach. Trzeba także przemyśleć co wrzucamy na portale społecznościowe, bowiem jak powszechnie wiadomo w internecie nic nie ginie i wstydliwe zdjęcia czy filmy raz umieszczone będą tam na zawsze. Internet to także medium, które daje poczucie anonimowości, dlatego często spotykanym zjawiskiem jest hejt, który może doprowadzić do załamania psychicznego a nawet samobójstwa. Korzystajmy więc ze wszystkich udogodnień jakie oferuje nam XXI wiek, ale z głową.
Artykuł przygotowany przez
Innowacyjny system do rezerwacji online Bookero - rezerwacja przez jedno kliknięcie.
Artykuł partnera.