Skradziono Ci smartfon? Koniecznie dodaj go do bazy IMEI!

Maciej Piwowski
05.03.2021

Kradzieże telefonów są na porządku dziennym. Wynika to nie tylko z gapiostwa właścicieli, ale też z faktu, iż taki towar można dość łatwo upłynnić. Ogromna liczba smartfonów oferowanych na OLX czy Allegro pochodzi właśnie z kradzieży. Jeśli i Tobie przytrafiło się paść ofiarą złodzieja, to jak najszybciej dodaj telefon do bazy IMEI. Dlaczego? Sprawdź w naszym poradniku.

Czym jest baza IMEI?

Baza IMEI to nic innego, jak baza telefonów skradzionych. Trafiają do niej numery IMEI utraconych aparatów zgłoszone przez właścicieli. Z takich baz korzystają później m.in. policjanci, jeśli otrzymają zgłoszenie o kradzieży. W sieci znajdziesz wiele baz IMEI – najlepiej będzie więc dodać numer swojego urządzenia do jak największej liczby z nich, a przynajmniej do tych najpopularniejszych, o czym świadczy duża liczba rekordów.

Czym jest numer IMEI?

IMEI to indywidualny numer nadawany każdemu telefonowi z oficjalnej sieci sprzedaży, np. kupionemu u operatora telefonii komórkowej. Nie musisz go znać – znajdziesz go w umowie zawartej z operatorem lub w dokumentach smartfonu dołączonych do opakowania.

Mając numer IMEI możesz błyskawicznie zablokować dostęp do telefonu za pośrednictwem operatora. Wystarczy się z nim skontaktować, poinformować o utraceniu aparatu oraz podać numer IMEI i poprosić o zdalną blokadę. Wówczas smartfon będzie już praktycznie bezużyteczny.

Dlaczego warto dodać numer IMEI skradzionego lub zgubionego telefonu do internetowej bazy?

Pierwszym powodem jest to, że dzięki temu prostemu zabiegowi bardzo utrudniasz zadanie złodziejowi. Jeśli potencjalny nabywca skradzionego telefonu sprawdzi numer IMEI w takiej bazie, to oczywiście zrezygnuje z zakupu, by nie ryzykować posądzenia o paserstwo.

Jak już wspomnieliśmy do baz IMEI zaglądają też policjanci, którzy później wykorzystują pozyskane informacje podczas kontrolowania na przykład komisów czy internetowych aukcji. W ten sposób mogą szybko wyłapać złodziei i odzyskać skradzione urządzenia.

Z baz IMEI korzystają także właściciele lombardów i komisów. Ci, którzy nie chcą mieć problemów w związku ze sprzedaniem kradzionego telefonu, przed przyjęciem urządzenia od osoby podającej się za właściciela weryfikują najpierw numer IMEI. Jeśli widnieje on w bazie skradzionych smartfonów, to właściciel lombardu/komisu może powiadomić o tym policję.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.