Kradzieże telefonów są na porządku dziennym. Wynika to nie tylko z gapiostwa właścicieli, ale też z faktu, iż taki towar można dość łatwo upłynnić. Ogromna liczba smartfonów oferowanych na OLX czy Allegro pochodzi właśnie z kradzieży. Jeśli i Tobie przytrafiło się paść ofiarą złodzieja, to jak najszybciej dodaj telefon do bazy IMEI. Dlaczego? Sprawdź w naszym poradniku.
Baza IMEI to nic innego, jak baza telefonów skradzionych. Trafiają do niej numery IMEI utraconych aparatów zgłoszone przez właścicieli. Z takich baz korzystają później m.in. policjanci, jeśli otrzymają zgłoszenie o kradzieży. W sieci znajdziesz wiele baz IMEI – najlepiej będzie więc dodać numer swojego urządzenia do jak największej liczby z nich, a przynajmniej do tych najpopularniejszych, o czym świadczy duża liczba rekordów.
IMEI to indywidualny numer nadawany każdemu telefonowi z oficjalnej sieci sprzedaży, np. kupionemu u operatora telefonii komórkowej. Nie musisz go znać – znajdziesz go w umowie zawartej z operatorem lub w dokumentach smartfonu dołączonych do opakowania.
Mając numer IMEI możesz błyskawicznie zablokować dostęp do telefonu za pośrednictwem operatora. Wystarczy się z nim skontaktować, poinformować o utraceniu aparatu oraz podać numer IMEI i poprosić o zdalną blokadę. Wówczas smartfon będzie już praktycznie bezużyteczny.
Pierwszym powodem jest to, że dzięki temu prostemu zabiegowi bardzo utrudniasz zadanie złodziejowi. Jeśli potencjalny nabywca skradzionego telefonu sprawdzi numer IMEI w takiej bazie, to oczywiście zrezygnuje z zakupu, by nie ryzykować posądzenia o paserstwo.
Jak już wspomnieliśmy do baz IMEI zaglądają też policjanci, którzy później wykorzystują pozyskane informacje podczas kontrolowania na przykład komisów czy internetowych aukcji. W ten sposób mogą szybko wyłapać złodziei i odzyskać skradzione urządzenia.
Z baz IMEI korzystają także właściciele lombardów i komisów. Ci, którzy nie chcą mieć problemów w związku ze sprzedaniem kradzionego telefonu, przed przyjęciem urządzenia od osoby podającej się za właściciela weryfikują najpierw numer IMEI. Jeśli widnieje on w bazie skradzionych smartfonów, to właściciel lombardu/komisu może powiadomić o tym policję.