Smartfon z ekranem OLED czy IPS?

Maciej Piwowski
26.06.2019

Rodzaj zastosowanej matrycy jest jednym z głównych kryteriów wyboru nowego smartfona. W końcu chodzi o to, aby ekran był nie tylko duży, ale także czytelny – również w warunkach silnego nasłonecznienia. Obecnie na rynku dominują dwa rozwiązania: smartfony z ekranem OLED oraz IPS. Który z nich jest lepszy? Trudno to ocenić nie znając najważniejszych zalet i wad obu technologii. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Ekrany OLED: jakie są ich zalety i wady?

Specyfiką takich ekranów jest to, że nie wymagają one osobnego podświetlenia. Tutaj światło generują pojedyncze piksele, dzięki czemu matryce OLED słyną z doskonałego odwzorowania kolorów, głębokiej czerni i lepszego kontrastu niż ma to miejsce w przypadku technologii IPS.

Kolejną zaletą ekranów OLED, poniekąd wynikającą z poprzedniej, jest energooszczędność. Taka matryca zużywa mniej energii, dzięki czemu można liczyć na dłuższą pracę smartfona na jednym ładowaniu. Ma to niebagatelne znaczenie w czasach, gdy telefony są wyposażone w coraz większe ekrany.

Po stronie wad trzeba wymienić przede wszystkim nieco gorszą jasność – oczywiście w porównaniu z ekranami IPS. Z tego powodu uważa się, że technologia OLED nie jest najszczęśliwszym wyborem dla osób korzystających z telefonu głównie na zewnątrz.

Nie zapominajmy również o tym, że koszty produkcji matryc OLED są wciąż wyraźnie wyższe niż IPS. Z tego powodu ceny smartfonów wyposażonych w ten typ ekranu także są mniej zachęcające.

Ekrany IPS: sprawdzona technologia, która wciąż się broni

Technologia IPS jest wykorzystywana w smartfonach od wielu lat i nadal ma do zaoferowania mnóstwo zalet. Główna różnica w porównaniu z OLED polega na tym, że matryce IPS korzystają z osobnego podświetlenia. Z jednej strony gwarantuje to większą jasność ekranu (plus podczas pracy w warunkach silnego nasłonecznienia), z drugiej jednak negatywnie odbija się na odwzorowaniu kolorów. Nierzadko czerń wyświetlana na ekranach IPS jest po prostu szara.

Po stronie zalet koniecznie trzeba zapisać bardzo dobre kąty widzenia. Właściwie nie ma znaczenia, pod jakim kątem patrzymy na ekran – wyświetlana treść jest zawsze czytelna i wystarczająco nasycona kolorami.

Z uwagi na powszechność technologii IPS, ten typ matrycy jest tańszy w produkcji. Właśnie dlatego w smartfonach z najniższej półki cenowej zawsze znajdziemy ekrany IPS. Nie ma jednak nic za darmo. Ceną za atrakcyjną cenę będzie wyższe zużycie energii (w porównaniu z OLED-ami) i gorszy kontrast, co może szczególnie irytować podczas oglądania filmów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie