SMS z wezwaniem do zapłaty? Sprawdź, jak na to zareagować

Jerzy Biernacki
20.11.2023

SMS to bardzo popularny kanał wykorzystywany przez oszustów, którzy próbują wyłudzić pieniądze od swoich ofiar. Zwykle wiadomości tekstowe zawierają podejrzane linki, ale nie zawsze. Zdarza się, że w treści jest poważnie brzmiące wezwanie do zapłaty oraz numer konta, na który należy przelać rzekomą zaległość. Jak zareagować na taki SMS? Sprawdź nasze wskazówki.

Po pierwsze: kilka razy przeczytaj treść

Chodzi o to, aby nie podejmować żadnych spontanicznych działań. Kilkakrotne przeczytanie SMS-a pozwoli Ci ocenić, czy wiadomość w ogóle wygląda wiarygodnie – być może zawiera błędy ortograficzne i stylistyczne zdradzające, że mamy do czynienia z oszustwem.

Zastanów się, czy faktycznie możesz mieć taką zaległość

Jeśli np. jesteś klientem jakiegoś banku, na który powołuje się autor wiadomości, to koniecznie zaloguj się na swoje konto i sprawdź, czy np. nie ma debetu w koncie czy może nie zapomniałeś o przelaniu raty kredytu itd.

Jeśli natomiast rzekomy dług odnosi się do zobowiązania, którego nigdy nie zaciągałeś, to możesz już z góry założyć, że jest to oszustwo.

Skontaktuj się z instytucją przywołaną w treści wiadomości

SMS zawiera wezwanie do zapłacenia zaległej raty, składki ubezpieczenia, składki na ZUS etc.? Dla świętego spokoju zadzwoń na infolinię przywołanej instytucji i zapytaj, czy ta rzeczywiście rozsyła SMS-y z wezwaniem do zapłaty i czy faktycznie ta wiadomość dotyczy Twojej sprawy. Jeśli nie, to natychmiast usuń SMS i zablokuj numer, z którego został wysłany.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie