SMS to bardzo popularny kanał wykorzystywany przez oszustów, którzy próbują wyłudzić pieniądze od swoich ofiar. Zwykle wiadomości tekstowe zawierają podejrzane linki, ale nie zawsze. Zdarza się, że w treści jest poważnie brzmiące wezwanie do zapłaty oraz numer konta, na który należy przelać rzekomą zaległość. Jak zareagować na taki SMS? Sprawdź nasze wskazówki.
Chodzi o to, aby nie podejmować żadnych spontanicznych działań. Kilkakrotne przeczytanie SMS-a pozwoli Ci ocenić, czy wiadomość w ogóle wygląda wiarygodnie – być może zawiera błędy ortograficzne i stylistyczne zdradzające, że mamy do czynienia z oszustwem.
Jeśli np. jesteś klientem jakiegoś banku, na który powołuje się autor wiadomości, to koniecznie zaloguj się na swoje konto i sprawdź, czy np. nie ma debetu w koncie czy może nie zapomniałeś o przelaniu raty kredytu itd.
Jeśli natomiast rzekomy dług odnosi się do zobowiązania, którego nigdy nie zaciągałeś, to możesz już z góry założyć, że jest to oszustwo.
SMS zawiera wezwanie do zapłacenia zaległej raty, składki ubezpieczenia, składki na ZUS etc.? Dla świętego spokoju zadzwoń na infolinię przywołanej instytucji i zapytaj, czy ta rzeczywiście rozsyła SMS-y z wezwaniem do zapłaty i czy faktycznie ta wiadomość dotyczy Twojej sprawy. Jeśli nie, to natychmiast usuń SMS i zablokuj numer, z którego został wysłany.