Zmiana telefonu, wymiana karty SIM, zwykłe gapiostwo – to najczęstsze przyczyny, dla których nagle tracimy wszystkie kontakty zapisane w pamięci smartfona. Sytuacja ta może być bardzo kłopotliwa, jeśli tych kontaktów było dużo, a część z nich jest niezbędna do codziennej pracy. Spokojnie, zanim zaczniesz panikować, przeczytaj nasz poradnik. Podajemy w nim proste sposoby na odzyskanie kontaktów w telefonie.
W najlepszej sytuacji są posiadacze telefonów pracujących pod dyktando systemu operacyjnego Android, którzy w dodatku mają na smartfonie aplikację poczty Gmail. Jeśli konto pocztowe zostało zsynchronizowane z telefonem, to dużą część kontaktów spokojnie da się odzyskać za pośrednictwem tej aplikacji.
Wystarczy uruchomić Gmaila na telefonie, w menu wybrać „Kontakty” i wyeksportować je do pamięci telefonu. Uwaga! Ten sposób zadziała to tylko w sytuacji, gdy każdy odbiorca wiadomości e-mail miał numer telefonu przypisany do swojego konta Google. Wspomnijmy również o tym, że „Kontakty” to osobna aplikacja, którą trzeba pobrać ze sklepu Google Play. Warto to zrobić od razu po zakupie nowego telefonu, by w ten sposób zyskać wygodne narzędzie do backupu numerów telefonów.
Jeśli sposób z backupem Gmaila u Ciebie nie zadziała, nadal możesz posiłkować się aplikacjami stworzonymi po to, aby każdy mógł łatwo i szybko odzyskać utracone kontakty. Jedną z najbardziej polecanych jest Deleted Contact Restore Backup. Ta apka umożliwia odzyskanie ręcznie usuniętych numerów.
Odzyskiwanie Danych Android to z kolei aplikacja, która pozwala kompleksowo odzyskać usunięte lub uszkodzone pliki zapisane w pamięci telefonu. Dotyczy to nie tylko kontaktów, ale też np. zdjęć czy filmików. Ta aplikacja przyda się w momencie, gdy doszło do awarii urządzenia lub karty micro SD.
Jeśli przechowujesz kontakty w pamięci telefonu lub na karcie micro SD, to musisz się liczyć z tym, że pewnego dnia, w wyniku awarii, możesz je wszystkie stracić. Aby uniknąć przykrego scenariusza, warto utworzyć backup kontaktów. Najprostszą metodą będzie zapisanie ich na karcie SIM. Zalecamy jednak, aby stworzyć co najmniej dwa miejsca backupu danych – drugim może być chociażby komputer osobisty.