Superkomputery, czyli najszybsze maszyny obliczeniowe na świecie

Antoni Kwapisz
15.09.2017

Chiny i USA – co łączy te kraje? Poza potężnymi gospodarkami ich wspólnym mianownikiem jest także niebotyczny poziom technologiczny. Te dwa kraje już dawno zostawiły daleko w tyle resztę świata, czego najlepszym dowodem jest zestawienie najszybszych komputerów na naszej planecie. W rankingu TOP 500 zdecydowana większość maszyn należy do Chińczyków i Amerykanów. Czołówka zestawienia robi niesamowite wrażenie swoimi możliwościami. Poznaj najszybsze superkomputery.

Sunway TaihuLight

To obecnie najszybszy i najwydajniejszy komputer świata, co jest niewątpliwym policzkiem dla Amerykanów. Chińska maszyna pracuje na 40960 64-bitowych układach Sunway i w sumie może się pochwalić – uwaga – 10 649 600 rdzeniami oraz mocą obliczeniową na poziomie 93,014.6 TFlop/s. Niesamowite.

Najpotężniejszy superkomputer na świecie obsługuje chińskie firmy naftowe, farmaceutyczne i meteorologiczne. Koszt jego budowy zamknął się w 273 milionach dolarów. Podobno Amerykanie pracują już nad odpowiedzią i możemy się spodziewać jeszcze mocniejszej maszyny.

Tianhe-2 (MilkyWay-2)

Drugi najpotężniejszy komputer świata również należy do Chińczyków i przez kilka lat dzierżył palmę pierwszeństwa w tym rankingu. Tianhe-2 kosztował 390 milionów dolarów i pracuje na jednym z chińskich uniwersytetów. Jest wykorzystywany do projektów naukowo-wojskowych.

Chińczycy wykorzystali układy Intel Xeon, które generują łączną moc obliczeniową na poziomie 54,902.4 TFlop/s.

Titan

Amerykańska duma i przez lata punkt odniesienia dla innych zespołów pracujących nad opracowaniem własnego superkomputera. Titan pracuje w laboratorium w stanie Tennessee. Maszyna została wyposażona w układy Cray XK7Opteron o liczbie 560 000 rdzeni i mocy obliczeniowej na poziomie 17,590 TFlop/s. W porównaniu do chińskiej konkurencji te wyniki oczywiście nie robią aż tak dużego wrażenia.

Titan jest wykorzystywany do obsługi projektów naukowych, które są wybierane w drodze konkursu.

Sequoia

Ten amerykański superkomputer powstał w 2012 roku i nadal utrzymuje się w TOP 5 zestawienia najwydajniejszych maszyn świata. Kosztujący 250 milionów dolarów sprzęt generuje moc obliczeniową na poziomie 17,173 TFlop/s, posiada 1 572 864 rdzeni oraz pracuje na układach IBMBlue. Superkomputer jest wykorzystywany w laboratorium w Kalifornii.

Trudno przewidzieć, jak długo wymienione maszyny będą okupować pierwsze miejsca rankingu. Rozwój technologii jest jednak na tyle dynamiczny, a zapotrzebowanie na przetwarzanie kolejnych miliardów danych tak duże, że wywrócenie czołówki jest tylko kwestią czasu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie