Szkolenie Fortigate - recenzja uczestnika

Jerzy Biernacki
09.05.2019

Zapraszamy do lektury recenzji Pana Tomasza Stankiewicza dotyczącej przebiegu szkolenia Forti Effective Day (FED) organizowanego przez firmę ViDA. FED to praktyczne warsztaty, prowadzone przez doświadczonego inżyniera firmy ViDA - Mateusza Ślązoka, posiadającego certyfikat NSE7, którego uzyskanie równoznaczne jest z nabyciem niezbędnej wiedzy z zakresu izolowania, diagnozowania i rozwiązywania najczęstszych problemów występujących w infrastrukturze sieciowej opartej na urządzeniach FortiGate. Warsztaty są prowadzone nieprzerwanie od 2017 r. i dzięki ich praktycznej formie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem - już wkrótce odbędzie się 15 edycja szkolenia!

W dniu 03.10.2018 r. uczestniczyłem w warsztatach technicznych „Forti Effective Day Standard” organizowanych przez firmę ViDA we współpracy z 3S Data Center. Celem warsztatów było zapoznanie się z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi urządzeń FortiGate.

Na początku warsztatów zostaliśmy oprowadzeni przez pracownika firmy 3S po ich Data Center. Podczas zwiedzania pracownik 3S Data Center opowiedział nam o rozmieszczeniu geolokalizacyjnym ich budynków i kwestiach technicznych, takich jak awaryjne zasilanie, systemy gaszenia pomieszczeń serwerowych czy też systemach zabezpieczeń budynku, szaf itp. Nigdy nie byłem jeszcze w takim miejscu, dlatego 3S Data Center zrobiło na mnie ogromne wrażenie.

Po oprowadzeniu nas po 3S Data Center zaczęliśmy praktyczną część warsztatów FED. Na każdym stanowisku mieliśmy dostępny na potrzeby szkolenia sprzęt FortiGate FortiWifi 50E/60E.

Na początku warsztatów trener opowiedział nam w kilku słowach o firmie Fortinet i jej szerokim asortymencie urządzeń i usług. Następnie opisał poprawny proces aktualizacji firmware’u urządzeń do najnowszej wersji.

Po krótkim wprowadzeniu zajęliśmy się konfiguracją początkową naszych urządzeń, czyli ustawienia podstawowych parametrów, takich jak strefa czasowa, hasło itp. Po wstępnych ustaleniach przeszliśmy do podstawowej konfiguracji urządzeń. Kolejno omawialiśmy każdy z modułów oprogramowania zarządzającego FortiGate, dzięki temu nauczyliśmy się konfiguracji opcji urządzenia, takich jak interfejsy, serwer DHCP, routingi statyczne, reguły zarządzania ruchem czy tworzenie profili bezpieczeństwa, w których skład wchodził antywirus i różnego rodzaju filtry (Web Filter, DNS Filter).

Bardzo podobał mi się sposób prowadzenia warsztatów, pomimo ograniczonej ilości czasu warsztaty nie miały na celu reklamowania firmy i jej produktów, a największy nacisk położony został na praktyczne wykonywanie omawianych zagadnień.

Po zakończeniu danej części materiału otrzymywaliśmy od trenera porcję zadań do samodzielnego wykonania. Jeżeli czegoś nie wiedzieliśmy to prowadzący zawsze służył pomocą i szczegółowo tłumaczył bardziej skomplikowane zagadnienia.

Przed zakończeniem warsztatów prowadzący zorganizował konkurs z nagrodami z wiedzy nabytej podczas szkolenia w formie testu na stronie web. Warsztaty zakończyły się wręczeniem certyfikatów potwierdzających ich ukończenie.

Podsumowując, wiedza nabyta w ciągu tych jednodniowych warsztatów spokojnie pozwoli na samodzielne zarządzanie sprzętem FortiGate. Warsztaty były organizowane jako podstawowe, więc z niecierpliwością czekam na kolejne - tym razem dla użytkowników zaawansowanych.

Więcej informacji na temat Szkolenia Fortigate: https://www.vida.pl/szkolenie-fortigate/

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie