Technologia rozpoznawania twarzy w telefonie – przydatna, ale jak to właściwie działa?

Piotr Kowalczyk
07.03.2022

Współczesne smartfony są już bardzo dobrze zabezpieczone przed nieuprawnionym dostępem. Poza standardowym numerem PIN czy wzorem możemy zdecydować się na odblokowywanie telefonu przy pomocy odcisku palca oraz – czemu bliżej przyglądamy się w tym artykule – skanu własnej twarzy. I właśnie ta ostatnia technologia wydaje się być najbezpieczniejsza. Na czym to dokładnie polega? Sprawdź w naszym artykule.

Pierwsze było Apple

Technologię rozpoznawania twarzy w telefonie zawdzięczamy właśnie amerykańskiej firmie, która zastosowała ją w swoim urządzeniu jako pierwsza na świecie. Miało to miejsce w 2017 roku przy okazji premiery iPhone’a X. Wówczas traktowano to w kategorii niemalże rewolucji. Dziś funkcję rozpoznawania twarzy w swoich telefonach oferują też inni producenci, by wymienić tylko Samsunga. Trzeba natomiast zaznaczyć, że wciąż jest to technologia zarezerwowana raczej dla smartfonów z wyższej półki cenowej.

Jak działa funkcja rozpoznawania twarzy w telefonie?

Dzięki tej technologii możemy błyskawicznie odblokować ekran smartfonu bez wykorzystywania czytnika linii papilarnych czy tym bardziej podawania kodu PIN. Telefon sam rozpoznaje rysy twarzy użytkownika i w ciągu mniej niż sekundy udostępnia całą swoją zawartość właścicielowi. Jest to bardzo wygodne, a przy tym bezpieczne rozwiązanie.

Technologia rozpoznawania twarzy w telefonie wykorzystuje czujnik podczerwieni oraz zintegrowany z nim przedni aparat. Podczas procedury ustawiania tej funkcji urządzenie tworzy tzw. wirtualne odbicie twarzy użytkownika. Jest to na tyle precyzyjne rozwiązanie, że jesteśmy w stanie odblokować telefon nawet wtedy, gdy nie staniemy przed aparatem dokładnie tak samo, jak podczas tworzenia odbicia.

W celu uzyskania dostępu do zawartości telefonu wystarczy już tylko zbliżyć przedni aparat do swojej twarzy. Co ważne, w taki sam sposób możemy logować się do niektórych aplikacji mobilnych i usług internetowych, z których korzystamy na smartfonie, by wymienić tylko bankowość elektroniczną czy autoryzowanie płatności bezgotówkowych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie