Telefon się nie ładuje? Sprawdź możliwe przyczyny

Mariusz Siwko
02.05.2022

Większość z nas musi ładować telefon codziennie lub nawet kilka razy dziennie, co wynika z wysokiej energochłonności współczesnych aplikacji – zwłaszcza przy włączonej transmisji danych. Tym większym problemem jest sytuacja, w której telefon zwyczajnie się nie ładuje. Jeśli wykluczyłeś błąd oprogramowania (czyli po restarcie lub przywróceniu ustawień fabrycznych problem nie zniknął), to źródła trzeba poszukać w samym telefonie lub ładowarce. Sprawdź najczęstsze przyczyny nieładowania się smartfonu.

Sprawdź prawidłowe podłączenie wtyczki

Może się to wydawać banalne, natomiast naprawdę częstą przyczyną nieładowania się telefonu jest nieprawidłowe wpięcie czy to samej ładowarki do gniazdka, czy wtyczki USB do ładowarki lub gniazda w smartfonie. Zacznij więc od upewnienia się, że wszystkie elementy do siebie pasują i nie wysuwają się podczas ładowania.

Kabel USB

Częstą przyczyną problemów z ładowaniem telefonu jest uszkodzenie kabla ładowarki. Niestety, jakość kabli USB dołączonych do zestawu przez producentów pozostawia wiele do życzenie i już po kilku miesiącach intensywnego użytkowania taki przewód może się nadawać tylko do wyrzucenia. Dla pewności spróbuj naładować telefon przy użyciu innego, najlepiej nowego kabla.

Uszkodzona ładowarka

Ładowarki do telefonów także się psują i to częściej niż myślisz. Do uszkodzenia ładowarki mogło dojść w wyniku niewielkiego przepięcia w instalacji. Sprawdź więc inną ładowarkę i jeśli telefon zacznie się ładować, to tę uszkodzoną od razu wyrzuć, żeby nie wprowadzała Cię w błąd.

Gniazdko micro USB

W starszych telefonach przyczyną problemów z ładowaniem może być uszkodzenie, zabrudzenie lub zawilgocenie gniazda micro USB. Często dotyczy to starych typów gniazd, gdzie trzeba włożyć wtyk odpowiednią stroną. Uszkodzone gniazdo można wymienić, choć nie zawsze jest to opłacalne.

Jeśli gniazdo wygląda w porządku, to być może problem leży w jego zabrudzeniu. Zdziwisz się, jak wiele brudu znajduje się w środku. Usuń go sprężonym powietrzem, co pozwoli również osuszyć gniazdo i tym samym wyeliminować inną możliwą przyczynę, czyli zawilgocenie.

Jeśli nic nie pomogło, to problem może tkwić już tylko w samym module ładowania. W takiej sytuacji oddaj telefon do serwisu, który za niewielką opłatą (do 50 złotych) wyda werdykt i powie Ci, czy naprawa jest opłacalna.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie