Trzykrotne podanie błędnego kodu PIN – jak odblokować kartę SIM?

Krzysztof Jagielski
12.04.2018

Taka sytuacja, choć może się wydawać śmieszna, jest na porządku dziennym. Coraz trudniej jest nam zapamiętać kolejne kody do poszczególnych usług, dlatego nie dziwi, że wiele osób zapomina, jaki jest kod PIN do ich karty SIM. Trzykrotne wpisanie błędnego kodu skutkuje natychmiastową blokadą karty. Co zrobić w takiej sytuacji? Przeczytaj nasz poradnik.

Ratunkiem tylko kod PUK

Kod PUK składa się z 8 cyfr i jest unikalny, co oznacza, że został przypisany do konkretnej karty SIM. Znajdziesz go na plastiku, z którego wcześniej wyłamałeś kartę do swojego telefonu – został on dostarczony przez operatora. Pamiętaj, aby schować go w takim miejscu, by nie zginął. Jeśli stracisz plastik z kodem PUK, to odblokowanie karty będzie niemożliwe.

Po zablokowaniu karty SIM w wyniku trzykrotnego podania błędnego kodu PIN, urządzenie poprosi o podanie kodu PUK. Tutaj margines pomyłek jest znacznie szerszy, ponieważ użytkownik ma do dyspozycji aż 10 prób.

Jeśli pomimo braku znajomości kodu PUK zdecydujesz się na zabawę w ruletkę i będziesz zgadywać, to spodziewaj się problemów. Dziesięciokrotne podanie błędnego kodu PUK skutkuje trwałym i nieodwracalnym zablokowaniem karty SIM.

Co teraz?

Trwale zablokowana karta SIM jest oczywiście bezużyteczna. Nie odblokuje jej nawet Twój operator. Jedyne, co możesz zrobić w takiej sytuacji, to udać się do najbliższego salonu operatora i złożyć wniosek o wydanie nowej karty SIM – będzie to usługa płatna.

Jeśli korzystasz z usług tzw. wirtualnego operatora, musisz na własny koszt odesłać do niego kartę SIM i cierpliwie poczekać na wydanie nowej. Trwałe zablokowanie karty jest zatem bardzo kłopotliwe i lepiej do tego nie dopuścić.

Sposób na przyszłość

Jeśli masz problem z zapamiętaniem kodu PIN do swojej karty, to możesz spróbować zdjąć tę blokadę w ustawieniach telefonu. Nie zawsze jednak będzie to możliwe – niektórzy operatorzy obligatoryjnie ustawiają blokadę na kartach, co jest oczywiście uzasadnione ze względów bezpieczeństwa.

W takiej sytuacji możesz jednak ustawić własny kod – zmienisz go z poziomu telefonu w menu zabezpieczeń. Pamiętaj jednak, że kod nie może być zbyt prosty (np. 1111). Użyj takiego, który z czymś Ci się kojarzy – chociażby rokiem urodzin. Kod będzie łatwiejszy do zapamiętania, co zminimalizuje ryzyko zablokowania karty. Koniecznie schowaj też plastik z kodem PUK w bezpiecznym miejscu.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie