Twój MacBook mocno się nagrzewa? Sprawdź, jaka może być przyczyna!

Antoni Kwapisz
20.01.2020

MacBooki są wyposażone w dobry system chłodzący i czujniki zapewniające chłodzenie najważniejszych komponentów, zdarza się jednak, że mimo tego nagrzewają się zbyt mocno. Co najczęściej stanowi przyczynę takiego problemu i jak można go rozwiązać?

MacBook a upływ czasu

MacBooki przeważnie utrzymują odpowiednią temperaturę i przy normalnym użytkowaniu rzadko ulegają przegrzaniu – największy wpływ ma na nie jednak upływ czasu. Częste używanie laptopa wiąże się z tym, że pasta termoprzewodząca, którą jest posmarowany procesor, zaczyna zasychać i twardnieć. W takiej sytuacji laptop szybciej uruchamia wentylatory i nadmiernie oddaje ciepło na zewnątrz, zazwyczaj przez obudowę – to właśnie dlatego może być wyjątkowo nagrzana. W przypadku nagrzewającego się laptopa wymiana pasty może okazać się więc koniecznością.

Zły zasilacz i niepoprawne użytkowanie

Leżenie z laptopem w łóżku jest naprawdę przyjemne, niestety wpływa bardzo źle na układ chłodzący. Żaden sprzęt nie jest przecież przystosowany do leżenia na kołdrze lub poduszkach, które utrudniają odprowadzanie ciepła i sprawiają, że układ chłodzący zaczyna działać coraz gorzej. To samo tyczy się używania zasilaczy innych niż dedykowane do konkretnego modelu, które na dłuższą metę mogą zaszkodzić laptopowi przez to, że mocno się przegrzewają. Warto naprawić usterkę, a potem zmienić nawyki – w końcu codzienne dbanie o sprzęt jest naprawdę ważne.

Jak rozwiązać problem nagrzewania?

Najlepiej udać się do serwisu specjalizującego się w naprawie sprzętu Apple. Choć laptopy wszystkich firm mają na pierwszy rzut oka podobną budowę, różnią się sposobem wykonania, montażu i rodzajem użytych elementów. Przeciętny serwis komputerowy pracuje w głównej mierze przy dużo tańszym sprzęcie z Windowsem, warto więc w kwestii sprzętu Apple postawić na specjalistów – np. na warszawski serwis https://www.macforce.pl/, ekspertów w swojej dziedzinie.

Apple produkuje sprzęt dobry jakościowo, jednak to normalne, że z upływem czasu działa coraz gorzej. Warto oddać go w ręce specjalisty chociażby kontrolnie raz na jakiś czas, aby usprawnić jego działanie i rozwiązać bieżące problemy techniczne.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie