Twój smartfon „nie widzi” karty SIM? Sprawdź, co możesz zrobić we własnym zakresie

Remigisz Szulc
13.04.2018

To jedna z typowych przypadłości współczesnych telefonów. Bardzo zaawansowana elektronika czasami nie radzi sobie z tak trywialnym zadaniem, jak prawidłowe rozpoznanie obecności karty SIM. Smartfon podaje lakoniczną informację o dostępności jedynie połączeń alarmowych, a użytkownik dostaje białej gorączki, bo nie może normalnie korzystać z urządzenia. Co zrobić w takiej sytuacji? W tym poradniku podajemy kilka prostych sposobów.

Restart urządzenia

To najprostsze, a zaskakująco skuteczne rozwiązanie. Być może telefon się zwyczajnie zawiesił lub wystąpił chwilowy błąd systemu operacyjnego. Restart pomaga na wiele typowych przypadłości współczesnych smartfonów. W większości urządzeń należy jednocześnie nacisnąć przycisk wybudzania ekranu i zwiększania lub zmniejszania głośności. To powinno pomóc. Jeśli nie, czytaj dalej.

Sprawdź, czy karta jest prawidłowo włożona

Jeśli problem pojawił się po wymianie karty SIM, to nie zaszkodzi upewnić się, czy została ona prawidłowo umieszczona w slocie. Nie ma się czego wstydzić: każdemu może się zdarzyć odwrotne włożenie karty. Jeśli korzystasz z adaptera do kart micro SIM, to sprawdź, czy został on prawidłowo wsunięty w slot i czy sztywno w nim tkwi.

Małe czyszczenie

Czasami powodem, dla którego telefon nie rozpoznaje karty SIM, jest zanieczyszczony slot. Naprawdę może wystarczyć drobiazg, chociażby kurz, aby układ scalony przestał działać prawidłowo. Pomoże tutaj sprężone powietrze. Nigdy nie używaj natomiast nasączonych wodą patyczków do uszu czy ścierki, bo wilgoć może spowodować jeszcze większe szkody.

Warto również wyczyścić samą kartę SIM. Jej styki są bardzo wrażliwe na zabrudzenia. Usuniesz je przy pomocy zwykłą, białą wódkę. Nasączamy nią delikatną szmatkę lub bawełniany wacik i przecieramy styk karty.

Może to problem z nadajnikiem?

W bardzo rzadkich sytuacjach zdarza się, że brak sieci jest spowodowany czasowym wyłączeniem nadajnika operatora. Jest to zwykle spowodowane pracami konserwacyjnymi. Jeśli mieszkasz w miejscu, które znajduje się w zasięgu tylko jednego nadajnika danego operatora, spróbuj ręcznie zmienić sieć.

Jeśli żaden z tych sposobów nie zadziałał, to nie pozostaje Ci nic innego, jak oddać telefon do serwisu lub do salonu, jeśli wziąłeś go w abonamencie. Być może doszło do uszkodzenia slotu albo samej karty.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.