USB C uniwersalną ładowarką na terenie Unii Europejskiej. Apple ma problem

Maciej Piwowski
23.01.2023

Trochę to wszystko trwało, ale ostatecznie wiemy, że w ciągu najbliższych 24 miesięcy wszyscy producenci urządzeń mobilnych muszą dostosować się do unijnego prawa i wprowadzać na rynek wspólnoty wyłącznie urządzenia przystosowane do ładowania przez złącze USB C. Unia Europejska uznała to za uniwersalny standard, chcąc w ten sposób skończyć z koniecznością posiadania wielu ładowarek (i produkcją kolejnych elektrośmieci). To oznacza spory problem dla Apple, o czym piszemy w naszym artykule.

Koniec ze złączem Lightning

Choć to właśnie Apple było prekursorem i propagatorem złącza USB typu C, to samo w swoich urządzeniach uparcie stosuje standard Lightning. Nowe unijne prawo zmusi amerykańskiego giganta do zmiany polityki – lub wycofania swoich urządzeń z rynku Unii Europejskiej.

Obecnie obowiązuje 24-miesięczny okres przejściowy. Wszystkie nowe urządzenia wprowadzane na rynek po rozpoczęciu obowiązywania unijnego prawa (czyli od jesieni 2024 roku) będą już musiały być przystosowane do ładowania przez złącze USB C. Nie dotyczy to wyłącznie urządzeń korzystających z ładowania bezprzewodowego w standardzie Qi.

Co ważne, standard USB C już niedługo zacznie obowiązywać również w laptopach. Tutaj okres przejściowy został jednak wydłużony do 28 kwietnia 2026 roku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie