Używany smartfon – jak kupić, żeby nie żałować? 5 porad

Piotr Kowalczyk
10.10.2016

Większość z nas nie wyobraża już sobie życia bez smartfona. Inteligentne telefony przydają się nam do pracy, zapewniają też rozrywkę i oczywiście komunikację ze światem. To także obowiązkowe wyposażenie każdego gadżeciarza. Nie każdego stać na zakup flagowego smartfona prosto z fabryki czy wzięcie go w ramach drogiego abonamentu. Dlatego w Polsce kwitnie rynek używanych smartfonów. Jak kupić taki przechodzony telefon, by nie mieć później problemu ze złomem? Kieruj się tymi 5 zasadami.

  1. Gwarancja – najbezpieczniej jest kupić względnie świeży telefon, który jest jeszcze objęty gwarancją producenta. Nie brakuje osób, które wymieniają telefony z częstotliwością co pół roku i na takie okazje warto polować. Smartfon z gwarancją nie powinien być jeszcze zbyt zużyty, co daje nadzieję na bezproblemowe korzystanie z niego przez dłuższy czas.
  2. Pochodzenie – zdecydowanie najwięcej jest ofert używanych smartfonów pochodzących z dystrybucji operatorów sieci komórkowych. Jeśli nie przeszkadza Ci branding lub obecność simlocka (który można bez problemu zdjąć), to jak najbardziej zainteresuj się takim egzemplarzem. Uważaj natomiast na telefony kupione za granicą. Zwykle udzielona na nie gwarancja nie będzie obowiązywać w Polsce.
  3. Wygląd telefonu – bardzo trudno będzie go ocenić tylko na podstawie zdjęć. Dlatego w miarę możliwości korzystaj z oferty lokalnych komisów lub szukaj telefonu w swojej miejscowości. Używany smartfon może wyglądać jak nowy i zawsze jest to dobry znak – świadczy bowiem o tym, że poprzedni właściciel używał pokrowca i nie sprawdzał wytrzymałości obudowy na upadek z wieżowca. Wszelkie wytarcia, rysy na ekranie i prześwity lakieru podkładowego są natomiast dowodem na to, że smartfon był bardzo intensywnie i niechlujnie użytkowany.
  4. Oryginalny system operacyjny – to podstawa nie tylko gwarancji, ale też stabilnej pracy telefonu. Niestety na rynku jest zatrzęsienie smartfonów, których właściciele postanowili zabawić się w domowych hakerów i wgrali jakieś nieoryginalne softy. Taki telefon automatycznie traci gwarancję, bo wszelkie manipulacje zostaną wykryte w serwisie.
  5. Zawartość zestawu – używany smartfon, którym warto się zainteresować, powinien być kompletny, to znaczy posiadać oryginalną ładowarkę, słuchawki (jeśli były w zestawie), instrukcję, kartę gwarancyjną oraz pudełko. Wówczas nie będzie problemu z gwarancją. Jeśli tych elementów brakuje, to albo świadczy o niechlujstwie właściciela (zły znak), albo – co gorsza – o tym, że telefon jest kradziony.

Staraj się też rzetelnie ocenić opłacalność zakupu. Może w Twoim przypadku lepszym pomysłem będzie wybranie tańszego, mniej „wypasionego” smartfona, ale nowego? Kupno używanego telefonu to jednak zawsze ryzyko.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie