Używasz Androida? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów

Maciej Piwowski
14.04.2021

Android jest bezsprzecznie najpopularniejszym systemem operacyjnym na urządzenia mobilne. Korzysta z niego około 80% posiadaczy smartfonów i tabletów. Zaletą tego oprogramowania jest banalnie prosta obsługa oraz pełna kompatybilność z narzędziami Google. Czy jednak wiesz, że większość użytkowników Androida popełnia szereg podstawowych błędów, w tym zagrażających ich bezpieczeństwu? Wymieniamy je w naszym poradniku.

Ślepa wiara w oprogramowanie antywirusowe

Jeśli myślisz, że nawet najlepszy program antywirusowy na Androida uchroni Cię przed złośliwym oprogramowaniem, to jesteś w błędzie. Niestety, do największej liczby infekcji dochodzi w momencie, gdy pobieramy jakąś aplikację. Przestępcy nauczyli się, że dużo łatwiej jest dołączyć złośliwy kod do apki, która będzie chętnie pobierana przez użytkowników, niż łamać zabezpieczenia. W ten sposób można uniknąć wykrycia np. wirusa czy trojana przez oprogramowanie antywirusowe.

Przechowywanie wrażliwych danych w pamięci urządzenia

Nie jest to najlepszy pomysł. Popularność systemu Android powoduje, że jest to najbardziej narażone na ataki oprogramowanie na świecie. Jeśli przechowujesz w pamięci urządzenia np. zdjęcia swoich dokumentów (które były potrzebne do weryfikacji tożsamości) czy dokumenty tekstowe z zapisanymi hasłami do poszczególnych usług, to prosisz się o kłopoty. Takie wrażliwe dane muszą być przechowywane w bezpiecznym miejscu, a telefon z systemem Android się do takich nie zalicza.

Pobieranie aplikacji bez namysłu

Być może nie zdajesz sobie sprawy z tego, jak wiele złośliwych programów można pobrać bezpośrednio z oficjalnego sklepu Google Play. Amerykański gigant niestety nie do końca panuje nad tym, co trafia do sklepu, w efekcie czego wiele osób nieświadomie pobrało na telefon wirusy czy aplikacje typu scam. Zanim więc klikniesz w przycisk „Pobierz”, to zawsze przeczytaj opinie na temat danej aplikacji.

Lekceważenie czyszczenia pamięci podręcznej

Nie jest tajemnicą, że urządzenia z systemem operacyjnym Android dość szybko zaczynają „zamulać”. To efekt tego, że pobieramy na nie mnóstwo niepotrzebnych aplikacji oraz nie czyścimy regularnie pamięci podręcznej. Warto to robić raz na miesiąc, aby dzięki temu zauważalnie przyspieszyć pracę urządzenia, przy okazji oszczędzając sporo miejsca.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie