Obecnie sieć Wi-Fi wykorzystuje dwa pasma częstotliwości – 2,4 GHz oraz 5 GHz. Coraz więcej urządzeń elektronicznych obsługuje to drugie pasmo, co jednak wcale nie oznacza, że pierwsze z nich jest już archaizmem. Dowiedz się, na czym polegają podstawowe różnice między Wi-Fi 2,4 GHz a 5 GHz.
Jeśli masz w domu router wyprodukowany kilka lat temu, to z całą pewnością obsługuje on pasmo Wi-Fi 2,4 GHz. Co za tym idzie, z tym samym pasmem łączą się urządzenia domowe podłączone do sieci wewnętrznej. Nie ma w tym nic złego, choć trzeba przyznać, że powoli pasmo 2,4 GHz będzie odchodzić do lamusa.
Najważniejszą zaletą tego pasma jest fakt, iż sygnał Wi-Fi bez problemu pokonuje różne przeszkody architektoniczne, jak ściany, drzwi, meble etc. Dzięki temu zapewnia lepsze pokrycie budynku i pozwala korzystać z sieci wewnętrznej nawet w pomieszczeniach oddalonych od routera.
Sieć Wi-Fi pracująca na częstotliwości 2,4 GHz zapewnia prędkości maksymalne do około 80 Mb/s. Nie jest to mało, natomiast dla wielu użytkowników takie prędkości mogą być nie do zaakceptowania – na przykład w sytuacji, gdy korzystają z funkcji streamingu czy pobierają bardzo duże pliki z sieci.
Trzeba również podkreślić, że pasmo 2,4 GHz jest już mocno zatłoczone, co wynika z faktu, iż korzysta z niego większość urządzeń elektronicznych podłączonych do Internetu w sposób bezprzewodowy. Z tego powodu prędzej czy później czeka nas masowa „przesiadka” na częstotliwość 5 GHz.
Wi-Fi 5 GHz – przyszłość, z której można korzystać już dziś
Na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń, na przykład smartfonów, które obsługują częstotliwość 5 GHz – i będzie ich stale przybywać. Jeśli więc właśnie budujesz wewnętrzną sieć bezprzewodową, to warto podejść do sprawy przyszłościowo i zaopatrzyć się w router Wi-Fi 5 GHz.
Podstawową wadą tej częstotliwości jest fakt, że sygnał słabo radzi sobie z przeszkodami architektonicznymi – stąd w dużych budynkach konieczne jest stosowania tzw. repeaterów lub zbudowanie sieci Mesh.
Dodajmy również, że Wi-Fi na częstotliwości 5 GHz oferuje znacznie większe prędkości, ponieważ nawet do 750 Mb/s.