Wielu o nim marzy. Czym właściwie jest ultrabook?

Maciej Piwowski
05.01.2018

Stereotyp głosi, że komputer przenośny nigdy nie dorówna możliwościami jednostce stacjonarnej. Wiele lat temu kłam tej teorii postanowiła zadać firma Intel, która opracowała ultrabooka. W założeniu miał to być sprzęt do złudzenia przypominający klasyczne laptopy, ale idealnie sprawdzający się do wykonywania najbardziej zaawansowanych zadań. Typowe all-in-one. Obecnie ultrabooki mają w swojej ofercie wszyscy czołowi producenci. Czym jednak wyróżnia się to urządzenie? Jak rozpoznać, że mamy do czynienia właśnie z ultrabookiem?

Cechy ultrabooka

Co decyduje o tym, że jeden laptop nazwiemy ultrabookiem, a drugi zwykłym notebookiem? Istnieje kilka bardzo istotnych różnic. Przyjęło się, że ultrabook to laptop, który wydajnością może dorównać porządnej jednostce stacjonarnej, ale przy okazji zachowuje bardzo kompaktowy rozmiar i niską wagę. Sprzęt nie powinien więc ważyć więcej niż 2 kilogramy, nie może też być grubszy niż 20 mm (w przypadku laptopa do 13 cali) oraz 23 mm (laptopy 14-calowe i większe).

Bardzo ważnym kryterium określającym ultrabooka jest pojemność baterii. Pierwsze komputery tego typu zawstydzały konkurencję, umożliwiając nawet 6-7 godzin nieprzerwanej pracy na jednym ładowaniu. Obecnie taki wynik na nikim nie robi wrażenia. Dlatego współczesne ultrabooki wytrzymują nawet 12-13 godzin bez podłączenia do prądu.

Ultrabook musi pracować błyskawicznie. Czas uruchomienia komputera nie może przekraczać 3 sekund, w czym oczywiście pomaga superszybki dysk SSD. Obecnie wymaga się również, aby ultrabook posiadał gniazdo Thunderbolt oraz przynajmniej jeden port USB 3.1.

Nieprzeciętna wydajność – to oczywiście kluczowa cecha ultrabooka. Większość komputerów zaliczanych do tej kategorii pracuje pod dyktando procesora Intel Core i7. Jeśli sprzęt jest przeznaczony dla graczy lub grafików, to niezbędne jest wyposażenie go w wydajną kartę graficzną z pamięcią minimum 4 GB. Do kompletu mamy minimum 8 GB pamięci RAM.

Wszystko to musi zostać zamknięte w smukłej, nowoczesnej, efektownej obudowie, najlepiej wykonanej z metalu. Założenie jest takie, aby ultrabook mógł służyć właścicielowi przez co najmniej kilka lat, podczas których będzie sobie bez problemu radzić z najnowszymi i najbardziej wymagającymi programami czy grami.

Ultrabook – dla kogo?

Nie jest to komputer dla każdego, na co wpływ ma przede wszystkim bardzo wysoka cena zakupu. Przeciętny Kowalski nawet nie spojrzy w stronę laptopa, który kosztuje np. 10 tysięcy złotych (a jest to normalna cena ultrabooków).

Ultrabooki są komputerami stricte biznesowymi, przeznaczonymi dla osób, które wymagają najwyższej wydajności i mobilności, zwracają także uwagę na wygląd, jakość wykonania urządzenia i komfort pracy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie