Windows XP wsparcie dla systemu plików exFAT

Remigisz Szulc
20.08.2015

Microsoft opublikował aktualizację do systemu Windows XP, dzięki której otrzymuje on wsparcie dla systemu plików extended File Allocation Table (exFAT). Znany również pod nazwą FAT64 system plików jest następcą FAT32. Został on stworzony w odpowiedzi na wzrastające pojemności różnego typu urządzeń przenośnych oraz kart pamięci - można w nim formatować zewnętrzne nośniki pamięci o wielkości większej niż 32 GB. Można też na nie zapisywać pliki większe niż 4 GB (takie ograniczenie ma FAT32). A o ile większe, to już w rozwinięciu, bo tu się nie zmieści...

Ze względu na to, że długość adresu pojedynczego pliku została zwiększona z 32 do 64 bitów, jego maksymalna wielkość może wynosić 4 GB do potęgi trzydziestej drugiej, czyli dokładnie 16 eksabajtów. Żeby przedstawić tę wielkość w częściej używanych jednostkach, jest to 16384 petabajtów, czyli 16777216 terabajtów. Dodatkowo rozmiar klastra został zwiększony do 32 MB, przez co maksymalna pojemność nośnika może (teoretycznie oczywiście) być naprawdę duża. Wygląda na to, że pod tym względem rozprawiono się z problemem ograniczonych możliwości systemu plików raz na zawsze.

exFAT został zaadoptowany w kartach SDXC, które są następcami standardu SDHC (wewnętrzna specyfikacja formatu SDXC ogranicza ich najwyższą potencjalną pojemność do "jedynych" 2 TB).

Aktualizację można pobrać z serwera Microsoftu. Jest ona przeznaczona do systemów Windows XP z zainstalowanym dodatkiem Service Pack 2 lub Service Pack 3. Waga pliku to 3,3 MB.

należy pobrać aktualizację: WindowsXP-KB955704-x86

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.