Wirtualna rzeczywistość - technologie VR

Remigisz Szulc
05.07.2016

Virtual reality, czyli wirtualna rzeczywistość to technika, która u niemal każdego fana gier komputerowych wywołuje ogromne zainteresowanie. Nic w tym dziwnego – bo co może być lepsze niż myśl, że świat ulubionej gry miałby stać się jeszcze bardziej rzeczywisty, a akcja przestała być jedynie obrazem obserwowanym na ekranie komputera. Na czym dokładnie polega VR? I w czym tkwi jej moc?

Virtual reality – jak to się zaczęło?

Virtual reality (VR) odnosi się do świata gier komputerowych i filmów w technologii 360. Termin ten po raz pierwszy pojawił się w serwisie Kickstar. Jest to platforma, która pozwala na wypłacanie pieniędzy na różne projekty. Pewna grupa fanów gier ufundowała tutaj gogle „Oculus Rift”. Te innowacyjne okulary pozwalały całkowicie „wsiąknąć” w świat cyfrowy. Gogle zaprojektował Palmer Luckey. Posiadały one wyświetlacz w rozdzielczości 1280x 800 pikseli (na każde oko obraz w rozmiarze 640x 800) oraz czujnik ruchu pozwalający na rozglądanie się po cyfrowym świecie.

Technologia szybko rozwinęła się i uzyskała naśladowców wśród największych koncernów ze świata elektroniki oraz branży IT. Gogle VR cały czas są ulepszane. Okulary połączone z kontrolerami ruchu pozwalają poczuć się niczym faktyczny uczestnik gry komputerowej, na chwilę odciąć od rzeczywistości i przenieść do całkiem innego świata.

Rodzaje Virtual reality

Urządzenia wspierające wirtualną rzeczywistość różnią się od siebie. Dzieli się je na urządzenia, które wymagają smartfona oraz urządzenia samodzielne. Microsoft zapowiada także gogle holoLens, które mają być całkowicie niezależne od komputera.

Jakie jest zastosowanie VR?

Technologie VR wspierające rzeczywistość wirtualną zostały stworzone przede wszystkim z myślą o fanach gier komputerowych. Nowoczesne gogle VR mogą zostać wykorzystane także do oglądania filmów nakręconych w technologii 360 stopni. Producenci gogli tworzą sklepy online z materiałami, które można oglądać w tej technologii. Filmy 360 stopni można znaleźć w popularnym serwisie YouTube. Google Play udostępnia wiele aplikacji mobilnych. Gry można kupić w sklepach należących do producentów okularów VR.

Warto jednak wspomnieć, że po technologię VR sięgają także firmy z różnych branż. Przykładem jest marka Audi, która stworzyła wirtualny salon sprzedaży pozwalający klientom oglądać auta konfigurowane przez doradcę. Kanał FOX Sport planuje zaś transmisję wydarzeń sportowych w technologii 360 stopni.

Nowinką są wirtualne podróże w najdalsze zakątki świata z wykorzystaniem gogli VR.

Wirtualna rzeczywistość – propozycje gogli

Na rynku pojawiło się wiele gogli pozwalających podziwiać wirtualną rzeczywistość w technologii 360 stopni. W ofercie Sony dostępne są PlayStation VR współpracujące z konsolą PlayStation 4. Urządzenie to wyświetla obraz w rozdzielczości 1920x1080 i powinno przypaść do gustu fanom gier, ponieważ pozwala rozglądać się po cyfrowej rzeczywistości pod kątem 90 stopni. Na rynku dostępne są także gogle Samsung Gear VR, Google Cardboard, HTC Vive czy Oculus Rift.

Artykuł sponsorowany

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie