Wykorzystywanie robotów w przemyśle, czyli jakie dziedziny produkcji korzystają już z dobrodziejstwa automatyki i robotyki

Remigisz Szulc
28.04.2018

Mnogość branż, wykorzystujących w swojej pracy roboty jest tak mnoga, że nie sposób wymienić wszystkich. Przekrój przez wszystkie dziedziny przemysłu i produkcji jest ogromny, a dla każdej robotyka oznacza ułatwienie w przygotowaniu produkcji i tworzeniu nowych perspektyw. Wybraliśmy kilka ważnych dla przemysłu branż z różnych dziedzin, aby udowodnić jak automatyka i robot przemysłowy wpływa na rozwijanie własnej działalności gospodarczej.

Na wstępie zaznaczmy, że w niektóre branże są mniej, a niektóre bardziej zautomatyzowane. Niekoniecznie świadczy to o potrzebie przedsiębiorców, a często zaufaniu, jakim darzą robotykę i z jaką siłą wdrażają ją w swój plan biznesowy.

Najwięksi inwestują i rozwijają się z robotyką od bardzo dawna!

Największą i najbardziej zautomatyzowaną branżą jest oczywiście przemysł motoryzacyjny. Od producentów wymaga ona ogromnej precyzji i jakości wykonania (co ma później odzwierciedlenie np. w testach bezpieczeństwa). Robot przemysłowy odpowiada tam za m.in. obróbkę metali, czy odpowiednie wykonanie elementów składowych pojazdu. Nieoceniona w tej branży jest powtarzalność urządzenia i odporność na pracę poddaną ciężkim warunkom, gdyż czynnik ludzki jest tu często zawodny. Oczywiście – nad jakością wykonania nadal czuwa ludzkie oko.

Precyzja i manipulowanie małymi elementami to domena branży elektronicznej i elektrycznej. Szczególnie ta pierwsza (tworzenie mikroprocesorów, czy innych podzespołów komputerowych) zrodziła się w momencie, kiedy robotyka była już na rozwiniętym poziomie. Człowiek nie jest w stanie działać z tak dużą precyzją i „cierpliwości”. Rola człowieka ogranicza się tu raczej do kontroli jakości, oraz programowania maszyny, wykonującej później szereg niezbędnych prac. Ciężkie do wyobrażenia byłyby prace bez robotów, na takich jednostkach jak np. nanometry.

Przedsiębiorcy dbający o bezpieczeństwo klienta korzystają z pomocy robotów

Praca z maszynami to też chleb powszedni dla sektora oponiarskiego. Przykładem jest firma Continental, której opony podbiły serca kierowców na całym świecie, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo użytkownikom dróg. Produkcja opony jest tam w pełni zautomatyzowana, bo pracownicy wiedzą jak ważne jest wyjątkowo precyzyjne i trwałe wykonanie jedynej części samochodu, która bezpośrednio przylega do drogi. Rozwój automatyki branży powoduje, że produkty są coraz trwalsze i bardziej komfortowe. Potwierdzają to przeprowadzane na całym świecie testy.

Powyższe sektory przemysłu mogą wydawać się zbyt ogromne, więc czas pokazać parę przykładów z sektorów bogatszych w mniejsze firmy. Tu prym wiedzie branża spożywcza. Robotyzacja przydaje się w pakowaniu produktów. Coraz bardziej restrykcyjne normy sprawiają, że szczelne i dobre opakowanie produktu spożywczego jest nieraz kluczem do sukcesu. Praca ta jest również w pełni powtarzalna, a przez to nie trzeba do tego angażować kolejnych pracowników.

Same opakowania również tworzone są już przez roboty przemysłowe. W tej działalności ważna jest szybkość i precyzja w wykonaniu, szczególnie, jeżeli do produkcji wykorzystywane są tworzywa sztuczne. Ich przetwarzanie jest często niemożliwe dla człowieka, chociażby ze względu na warunki sanitarne.

Nie tylko klienci - robotyka sprawia, że bezpieczeństwo pracowników staje się najważniejsze!

Niebezpieczeństwo zetknięcia się z substancjami chemicznymi wyklucza człowieka również z niektórych prac w przemyśle farmaceutycznym i medycznym. Tam wykorzystuje się najmniejsze urządzenia, o największej precyzji. Szkodliwe dla nas pierwiastki, zamieniane drogą przemysłową w medykamenty nie stwarzają zagrożenia dla pracy maszyn. W sterylnych warunkach, pod okiem wyszkolonej kadry można stworzyć cuda nowoczesnej farmacji.

W Polsce automatyka i robotyka rozwija się coraz prężniej – warto o tym pamiętać!

Gdzie natomiast robot przemysłowy jest najczęściej wykorzystywany w Polsce? Tu prym wiedzie pakowanie produktów i paletowanie ich. Z pewnością wpływ na to ma fakt, że nasz kraj jest największym na świecie spedytorem różnorakich produktów. Brak wykorzystania robotów w tej branży byłby szybkim zamknięciem dróg rozwoju na cały świat. Coraz popularniejsze jest również korzystanie z automatyzacji przy działalności warsztatów samochodowych, oraz prac spawalniczych.

Jak widzimy – w każdej dziedzinie przemysłu, czy już nawet usług możemy spotkać roboty. Podkreślmy, że trend rozwija się w ogromnym tempie, powodując, że w najbliższych latach kolejne branże sięgną po zautomatyzowaną produkcję. Nie warto, więc czekać nim zrobią to inni i już dziś należy wdrażać do swojego przedsiębiorstwa zautomatyzowane rozwiązania.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie