Zrywanie połączenia, słaby sygnał, a w konsekwencji ciągła irytacja – to wystarczające powody, aby wreszcie zabrać się za usprawnienie działania domowej czy biurowej sieci WiFi. Bezprzewodowy dostęp do Internetu jest bardzo wygodny, o ile możemy z niego korzystać bez przeszkód. Z tym bywa różnie, zwłaszcza w dużych, piętrowych budynkach. Wówczas z pomocą może przyjść wzmacniacz WiFi. Jak działa to drobne urządzenie? Kiedy warto w nie zainwestować?
Wzmacniacz sygnału WiFi, jak sama nazwa wskazuje, zwiększa zasięg sieci bezprzewodowej, a tym samym poszerza przepustowość łącza. Jest to bardzo przydatne w sytuacji, gdy np. notujemy bardzo dobry sygnał w pomieszczeniu, w którym znajduje się router, ale już za ścianą czy tym bardziej na piętrze notorycznie występuje zrywanie sygnału. Jest to wyraźny znak, że należy poprawić jakość połączenia, aby zapewnić sobie komfortowe korzystanie z Internetu.
Wzmacniacz jest urządzeniem wyposażonym w anteny odbierające sygnał z routera i przekazujące go do kolejnych sprzętów, np. smarfona, tabletu czy komputera z kartą sieciową. Choć powoduje to pewne opóźnienie, to jakość połączenia jest i tak znacznie lepsza niż bez wzmacniacza.
Takie rozwiązanie szczególnie dobrze sprawdzi się w piętrowym domu jednorodzinnym. Normą jest, że router, który został ustawiony np. w gabinecie czy salonie, nie pokrywa zasięgu w sypialniach znajdujących się na wyższej kondygnacji. Z tego powodu występuje słaba jakość sygnału w pokoju dziecka, przez co nie może ono wygodnie korzystać z laptopa czy oglądać filmów na Netflixie za pośrednictwem Smart TV.
O zainwestowaniu we wzmacniacz sygnału WiFi powinni też pomyśleć przedsiębiorcy wynajmujący pomieszczenia biurowe w rozległym budynku. Jest to tańsze i wygodniejsze rozwiązanie niż zakup osobnych routerów do każdego pokoju.
Warto wiedzieć
Na jakość sygnału WiFi wpływa wiele elementów. Wystarczy np., że budynek został zbudowany w starej technologii, aby grube ściany blokowały przepustowość łącza nawet w pomieszczeniu sąsiadującym z routerem. W domach jednorodzinnych problem najczęściej stanowi warstwa izolacji w stropie.
Wybór tego typu urządzeń jest ogromny. Głównym kryterium powinna być szybkość transmisji danych. Im większa jest ta wartość, tym lepiej (minimum to 150 MBit/s). Oczywiście nie ma sensu inwestować w bardzo szybki wzmacniacz, jeśli router i tak nie obsługuje takich prędkości.
Aby ułatwić sobie instalację, warto wybrać wzmacniacz WiFi do gniazdka. Urządzenie wystarczy wpiąć do sieci i uruchomić – powinno automatycznie zintegrować się z routerem. Następnie wystarczy już tylko przetestować działanie wzmacniacza, zwłaszcza w tych pomieszczeniach, w których występowały największe problemy ze stabilnością połączenia.