Z czego składa się inteligentny dom?

Remigisz Szulc
19.08.2021

Popularność inteligentnych domów szybko rośnie. Jeszcze kilka lat temu wydawało się, że rozwiązania Smart Home stosowane będą wyłącznie w luksusowych willach, czy drogich apartamentach. Obecnie podstawowa automatyka domowa dostępna jest praktycznie dla każdego, co sprawia że wiele osób zastanawia się z czego tak naprawdę składa się inteligentny dom i jak go zaprojektować?

Jak rozumieć pojęcie inteligentnego domu?

Inteligenty dom to system, który umożliwia automatyczne i zdalne sterowanie przynależącymi do niego urządzeniami, instalacjami oraz czujnikami. System Smart Home integruje je wszystkie, dzięki czemu mogą się one wzajemnie komunikować w celu aktywacji danych ustawień oraz optymalizacji swojego działania. Sterowanie domem odbywa się z poziomu dedykowanej wizualizacji, która łączy w sobie całą funkcjonalność. Dzięki Internetowi natomiast zarządzanie inteligentnym domem jest możliwe z dowolnego miejsca na ziemi.

Z czego składa się inteligentny dom?

Ilość elementów, które będą wchodził w skład inteligentnego domu zależy przede wszystkim od typu posiadanych urządzeń, a co za tym idzie możliwości ich włączenia do systemu Smart Home. System obejmuje z reguły inteligentne oświetlenie i automatyczne rolety, co pozwala regulować ilość światła w domu. Coraz częściej automatyka domowa obejmuje również inteligentne ogrzewanie, co pozwala wyraźnie zmniejszyć zużycie energii. Inteligentne sterowanie ogrzewaniem współpracuje z systemami klimatyzacji i wentylacji oraz umożliwia zaprogramowanie ustawień odpowiadających indywidualnym potrzebom mieszkańców. Inteligentny dom zapewnia również bezpieczeństwo integrując automatyczne bramy oraz alarm i monitoring. Smart Home rozbudować można również o inteligentny ogród, czyli rozwiązania umożliwiające automatyczne sterowanie m.in. oświetleniem ogrodu, czy urządzeniami zraszającymi.

Jak zaprojektować inteligentny dom?

Rozwiązania Smart Home można wdrożyć zarówno w nowych powstałych budynkach, jak i tych, które od lat są zamieszkane. Jest to możliwe, ponieważ inteligentny dom może funkcjonować w technologii przewodowej i bezprzewodowej. Co więcej, zastosować można również rozwiązania hybrydowe, co oznacza że tam, gdzie jest to możliwe kładzione są kable, a pozostała funkcjonalność obsługiwana jest bezprzewodowo. Oczywiście najpierw należy opracować projekt inteligentnego domu, który będzie zawierał rozmieszczenie elementów systemu oraz schemat położenia kabli. Między innymi od stopnia jego rozbudowania będzie uzależniona cena inteligentnego domu. Może ona wynieść kilka, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych na co wpływ ma oferowana funkcjonalność. Należy również pamiętać, że technologię Smart Home można z powodzeniem wdrożyć zarówno w małym mieszkaniu w bloku, jak i dużym domu.

Inteligentne domy to przyszłość, która nadchodzi coraz większymi krokami. Ich popularność wynika przede wszystkim z bogatej funkcjonalności, która pozwala komfortowo mieszkać i wygodnie zarządzać budynkiem. Koncepcja Smart Home jest również elastyczna, co oznacza że można ją wzbogacać o kolejne moduły oraz dostosować do specyfiki budynku, a także indywidualnych potrzeb mieszkańców.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie