Wymarzony smartfon to z reguły model z wyższej półki – nierzadko tzw. flagowiec. Trzeba więc za niego zapłacić poważną sumę, na co oczywiście nie każdego stać. Chętnie wykorzystują to sklepy z elektroniką oraz operatorzy telefonii komórkowych. Te pierwsze oferują zakup smartfona na raty, ci drudzy natomiast proponują wzięcie telefonu w abonamencie. Oba rozwiązania mają tę zaletę, że pozwalają cieszyć się nowym smartfonem bez konieczności inwestowania dużej kwoty na start. Które z nich jest jednak korzystniejsze dla użytkownika? W podjęciu decyzji pomoże Ci nasz poradnik – wymieniamy w nim zalety i wady zakupu smartfona na raty oraz w abonamencie.
Zakup na raty: ciekawa, choć ryzykowna opcja
Praktycznie każdy sklep z elektroniką oferuje dziś możliwość zakupu smartfona na raty, w tym 0%, czyli bez dodatkowych kosztów. Cena urządzenia jest dzielona na 10, 20 lub 30 rat, dzięki czemu klient co miesiąc płaci stosunkowo niedużą kwotę. W teorii jest to świetne rozwiązanie, choć nie zapominajmy o ewidentnych wadach.
Zalety:
- Niski koszt miesięcznej raty
- Po podpisaniu umowy ratalnej od razu można zacząć korzystać z telefonu
- Brak SIM-locka
- Telefon można w każdej chwili sprzedać
- Można nadpłacać raty lub spłacić telefon w całości, by uwolnić się od kredytu (warto jednak sprawdzić, czy nie wiążę się to z dodatkowymi kosztami)
- Brak „uwiązania” umową abonamentową z jednym operatorem
Wady:
- Raty trzeba spłacać nawet wtedy, gdy telefon ulegnie awarii czy zostanie skradziony/zniszczony (można wykupić dodatkowe ubezpieczenie, ale jest ono drogie)
- Długi okres ratalny może skutkować tym, że po np. 2 latach telefon będzie już mocno zacofany technologicznie, ale nadal trzeba będzie go spłacać
- Brak możliwości wymiany telefonu na nowy przed zapłaceniem ostatniej raty
Smartfon w abonamencie: ciekawa alternatywa dla rat
Abonamenty komórkowe nie cieszą się dziś tak dużą popularnością, jak jeszcze kilka lat temu – przynajmniej wśród klientów prywatnych. Warto jednak wziąć taką opcję pod uwagę w sytuacji, gdy bardzo zależy nam na konkretnym modelu znajdującym się w ofercie danego operatora, a warunki abonamentu są całkiem korzystne.
Zalety:
- Często brak konieczności ponoszenia opłaty na starcie (lub jest ona symboliczna)
- Duży wybór telefonów
- Rozwiązanie 2w1, czyli zapewnienie sobie zarówno telefonu, jak i usług komórkowych
- Abonament jest dość wygodny, ponieważ wystarczy go tylko opłacać co miesiąc, by zachować dostęp do usług (nie trzeba np. doładowywać karty)
Wady:
- Sumaryczny koszt telefonu w abonamencie praktycznie zawsze jest wyższy, niż gdybyśmy kupili go na raty w sklepie
- SIM-lock
- Przywiązanie do jednego operatora, co może być problemem w przypadku zmiany polityki cenowej