Zastosowania skanerów 3D – inżynieria odwrotna

Mariusz Siwko
05.07.2019

Inżynieria odwrotna to proces o charakterze rekonstrukcyjnym – nie polega na wytwarzaniu przedmiotów na podstawie dokumentacji projektowej, a na opracowywaniu nieistniejącej dotąd dokumentacji na podstawie skanów obiektów rzeczywistych. Dopiero na podstawie tak pozyskanej dokumentacji można zrekonstruować zniszczony obiekt, dopasować do niego nowy element bądź wyprodukować ulepszony zamiennik.

Model wirtualny obiektu rzeczywistego

Jednym z etapów w procesie rekonstrukcji obiektu rzeczywistego jest utworzenie jego trójwymiarowego modelu wirtualnego.  Model ten tworzy się na podstawie skanów 3D. Precyzyjny skaner 3D pozwala na uchwycenie geometrii obiektu, nawet jeśli jest to przedmiot o wyjątkowo skomplikowanym kształcie i niejednorodnej strukturze. Użytkownik skanera może utworzyć brakującą dokumentację techniczną (w tym także płaską) dla obiektu bez konieczności czasochłonnego projektowania od podstaw. Tak pozyskane wyniki pozwalają na wykonanie precyzyjnej kopii wspomnianego obiektu. Odbywa się to poprzez eksport modelu bryłowego na obrabiarkę CNC. Oczywiście pozyskany w ten sposób model można poddać modyfikacjom, dzięki czemu otrzymamy ulepszoną kopię obiektu albo też nowy element, który jedynie powstawał w oparciu o inny przedmiot.

Inżynieria odwrotna – wykrywanie mankamentów oryginału

W procesie inżynierii odwrotnej może chodzić o utworzenie idealnej kopii dla skanowanego oryginału, ale równie dobrze o pozyskanie jego ulepszonej wersji. Wszystko zależy od okoliczności. Przykładowo w muzealnictwie zawsze chodzi o dokładne odwzorowanie wyglądu eksponatu. Dzięki temu wiele muzeów oraz innych instytucji kultury ma w swoich zbiorach kopie cennych dzieł sztuki, których nie sposób w żaden sposób wypożyczyć. Zdania na temat pokazywania zwiedzającym kopii obiektów muzealnych są podzielone, część osób uważa, że takie działanie mija się z celem. Inni zaś przekonują, że przyczynia się do propagowania wiedzy na temat eksponatu i dla wielu osób stanowi jedyną możliwość zobaczenia cennej rzeźby czy innego obiektu.

Inaczej wygląda to w przypadku nieprodukowanych już dziś samochodów i motocykli. Zakup odpowiednika dla zużytej części jest zwykle niemożliwy, więc jedynym rozwiązaniem jest tutaj inżynieria odwrotna. Tym razem nie chodzi jednak o idealne odtworzenie zepsutego elementu, a o wytworzenie części kompletnej, a nawet jej ulepszonej wersji.

Skaner 3D – niezastąpiony w inżynierii odwrotnej

Inżynieria odwrotna wykorzystuje model 3D, co oznacza, że niezastąpionym narzędziem w rękach inżyniera jest w tym przypadku profesjonalny skaner 3D. Jest to specjalistyczny sprzęt, pozwalający na wykrycie nawet najdrobniejszych mankamentów oryginału i zarejestrowanie dokładnych danych pomiarowych. Tak pozyskane wyniki importowane są do profesjonalnych i zaawansowanych programów, a tam podlegają dalszej obróbce. Tak powstałe modele mogą być wykorzystane w produkcji zamienników, w celu dopasowania części bądź jako punkt wyjścia do zaprojektowania nowych elementów.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie