Zdjęcia do dowodów, do dokumentów, paszportowe, do prawa jazdy itd, nie kojarzą nam się z artystyczną myślą fotografii, ale trzeba je wykonać i zrobić to poprawnie. Nie jest to portret, ale z różnych odmian fotografii zdjęciom do dokumentów najbliżej do wspomnianego rodzaju zdjęć. Nikt nie lubi męczących wypraw do urzędu, szczególnie, gdy istnieje ryzyko, że ktoś nas odeśle, bo zapomnieliśmy czegoś do podania czy wniosku. Np. gdy wyruszamy po zdobyć nowy dowód osobisty. Czego bezsprzecznie przestrzegać przy robieniu sobie niezbędnej fotografii, którą trzeba dołączyć do wniosku?
Rocznik 89 i wymiana dowodu
Osoby urodzone w roku 1989 roku muszą wymienić dowody osobiste. Jeśli jeszcze nie zrobiliście tego w 2017 roku to czas najwyższy - szczególnie, że możecie chcieć wyjechać za granicę do pracy lub na wakacje albo np. na wymianę studencką. W przypadku przedawnienia dowodu bank może zablokować Ci konto, a to zawsze niemiła niespodzianka. Od czego zacząć starania o nowy dowód? Bez zdjęcia ani rusz, to oczywiste i najlepiej niech to będzie Twój pierwszy w drodze po dokument tożsamości. W 2018 roku mają pojawić się tzw. e-dowody i to kolejna zmiana po 2015 roku, gdy zmianom uległ zarówno design dowodów, jak i też normy wymaganych zdjęć. Musimy pamiętać, że to nie urzędnik decyduje o tym czy przyjąć zdjęcie czy nie - on tylko sprawdza czy jest dostosowane do obowiązujących norm.
Ile zdjęć potrzeba?
Urzędnik będzie wymagał dwóch aktualnych zdjęć twarzy, które wyglądają jak te do paszportu - frontem, a nie jak wcześniej dowodowe z lewego profilu. Nie chciałbym opisywać oczywistości, ale czasem trzeba - na zdjęciu należy przybrać naturalny wyraz twarzy i trzeba zamknąć usta. Skóra musi być naturalnego koloru (odpada specjalna wizyta na solarium z okazji robienia zdjęcia) - nie zwiększamy też kontrastu i nie poprawiamy kolorów w jakimś programie graficznym. Te zdjęcie trafi do dowodu na kolejne 10 lat, ale nie możemy go sobie "upiększać". Kolejną ważną sprawą są oczy - trzeba wyraźnie pokazać źrenice. Zabrania się nakrycia głowy (chyba, że w grę wchodzi religia), ale bezwzględnie nie możemy mieć ciemnych okularów na twarzy, a włosy nie mogą nam jej przysłaniać.
Wymiary zdjęć dowodowych
Standardowo to 35x45 mm, nie mniej nie więcej - to norma, której trzeba bezwzględnie przestrzegać. Zdjęcie do dowodu to nie konkurs atrakcyjności fotografii i o przyjęciu wniosku nie decyduje urzędnik, lecz komputer ściśle sprawdzający wytyczne (np. wspomniane wymiary). Jeżeli coś będzie nie tak to niestety winić możemy tylko siebie. Na pewno nie wykonujemy też żadnych min.
Dziecięcy dowód osobisty
Dokument tożsamości dziecka? Tak, nie trzeba ukończyć 18 lat, aby mieć dowód, choć nam zwykle kojarzy się on z wyczekiwaną pełnoletniością i samodzielnością. Małe dziecko też może otrzymać dowód osobisty np. do wyjazdu zagranicznego z rodzicami. Wymagania takiego zdjęcia do dokumentów dla małego człowieka są mniej rygorystyczne (do lat 5) niż dla dorosłego, ale także istnieją pewne wytyczne. Tak jak u osoby dorosłej, taką fotografię trzeba wykonać przynajmniej 6 miesięcy przed złożeniem wniosku o dowód osobisty. Fotografia do dowodu dla dziecka musi być wykonana na jasnym, jednorodnym tle. Twarzy dziecka nie może zasłonić zabawka lub włosy, a w tle nie może pojawić się żadna osoba.
Dużo wytycznych?
Cóż, zdjęcia do dokumentów mają sporo wymagań, których musimy przestrzegać, bo tak stanowi prawo. Ja wolę więc zaufać specjaliście, aby nie tracić czasu w urzędach - lepiej zrobić tam co trzeba, a potem cieszyć się nowiutkim dowodem osobistym.
Artykuł został napisany we współpracy z firmą Fotojoker, która profesjonalnie wykonuje zdjęcia do dokumentów w swoich salonach w całej Polsce.
Źródło zdjęć: Depositphoto, ThinkstockPhotos
Artykuł partnera.