Zdrowa woda, zdrowa rodzina - jaki filtr wybrać?

Remigisz Szulc
27.06.2016

Nie od dzisiaj wiadomo, że woda jest źródłem życia. Jednak nie mówimy tutaj o brudnej, zanieczyszczonej lub przesadnie prze chlorowanej H2O. Niestety ta obecna w naszych kranach często jest mimo wszytko nie najlepszej jakości, również i pod względem walorów smakowych. Co zatem zrobić, aby poprawić jej walory i cieszyć się razem z rodziną smaczną "kranówką"? Z rozwiązaniem śpieszą tutaj filtry do kuchni.

Są to urządzenia oczyszczające wodę z zanieczyszczeń oraz eliminujące zawarty w niej chlor, którego nie brakuje głównie w aglomeracjach miejskich.
Zwykle montaż zestawu filtrującego H2O następuje w szafkach pod zlewozmywakiem. Podłączony zostaje do rury doprowadzającej zimną wodę do baterii. Takie umiejscowienie urządzenia pozwala na zaoszczędzenie miejsca. Filtry wyposażone są w niezależną wylewkę, którą mocuje się na blacie kuchennym lub w zlewie. Zwykle składa się z
dwóch lub trzech połączonych ze sobą szeregowo obudów z filtrami likwidującymi różne rodzaje zanieczyszczeń m.in: żelazo, chlor czy zanieczyszczenia mechaniczne. Wydajność wkładu filtra szacuje się na ok. 5000 l, czyli jeden powinien wystarczyć na 10-12 miesięcy w zależności od użytkowania.

Warto tu zaznaczyć, że obecnie na rynku pojawił się bezkonkurencyjny i nowoczesny filtr mikrobiologiczny EPS-1000 firmy EcoWater. Jako jedyny posiada zdolność do usuwania bakterii na poziomie 99,9999%. Dzięki niemu całkowicie pozbędziemy się z wody cyst, bakterii i wirusów, a zachowamy jej wartości mineralne. Poprawie ulegnie zarówno smak, jak i zapach wody. Dodatkowo filtr EcoWater posiada technologię Purifier, która powoduje zatrzymanie przepływu, gdy zdolność układu do ochrony/filtracji została utracona. Pozwala to uchronić nas przed konsumpcją zanieczyszczonej wody, kiedy wkład został już dostatecznie "zabrudzony". Jest to rewelacyjna opcja w szczególności dla alergików oraz osób posiadających małe dzieci, które od tej pory mogą mogą same, bez przeszkód sięgać po "kranówkę".

Dobrze, ale ktoś może zapytać: "Skąd mam wiedzieć jaki filtr zamontować u siebie w domu?". I tutaj śpieszymy z pomocą. Otóż przed zakupem warto udać się do stacji sanepidu, aby dokonać analizy składu wody w naszym mieszkaniu.

Co jednak kiedy nie interesują nas żadne filtry do kuchni wyżej wspomnianego typu?
Jest i na to sposób - wystarczy zakup filtra na kran. Jest on niewielki i raczej tani, w porównaniu do poprzednika. Podłączony zostaje do wylewki baterii zlewozmywakowej. Przeważnie wyposażony jest w wymienny wkład z węgla aktywowanego, bądź ceramiki, które eliminują chlor i pozostałe związki chemiczne. Filtry na kran w większości posiadają dwu-pozycyjny przełącznik. Umożliwia to korzystanie z wody przefiltrowanej (do picia, gotowania) lub niefiltrowanej (do zmywania naczyń). Minusem tego typu filtrów jest niewielka wydajność, bo tylko ok. 700 l, co daje możliwość użytkowania w optymalnej formie przez okres ok. 3 miesięcy. I jeszcze jedna bardzo ważna rzecz: filtrów na kran można używać tylko i wyłącznie do oczyszczania zimnej wody, ponieważ nie są odporne na działanie gorącej.

Ostatnią, najtańszą opcją, jeżeli chcemy oczyścić naszą wodę do picia jest zakup filtra dzbankowego lub bidonu/butelki w wkładem węglowym. Taka opcja pozwoli nam na oczyszczenie wody "na już" i to w niewielkiej ilości, bo zwykle do 3 l. Jeśli chodzi o bidony z wkładami to jest to idealne rozwiązanie dla osób aktywnych fizycznie. wystarczy bowiem wlać do butelki zimną wodę z kranu i już po chwili możemy "zasysać" oczyszczoną z największych "śmieci" wodę. Jej walory smakowe można porównać do kupnych niegazowanych wód mineralnych.

Największymi producentami filtrów do uzdatniania wody są: Formaster, Aquafilter, H2OO, UST-M, Global Water, EcoWater i tych firm polecamy używać.

Artykuł sponsorowany

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie