Złącza MCX i MMCX – co warto o nich wiedzieć?

Krzysztof Jagielski
10.06.2016

Sygnały wysokiej częstotliwości, takie jak np. sygnał telewizyjny, radiowy lub nawigacyjny, są przesyłane między dedykowanymi do tego urządzeniami. Najczęściej stosuje się do tego przewody koncentryczne. Ich połączenie – bez straty na jakości sygnału – możliwe jest przy zastosowaniu specjalnych, standaryzowanych złączy: MCX (ang. micro coaxial) oraz ich zminiaturyzowanej odmiany – MMCX (ang. micro-miniature coaxial).

Charakterystyka złączy MCX i MMCX

MCX (micro coaxial) to rozwiązanie, którego początki sięgają lat 80. ubiegłego stulecia. Posiada ono ten sam izolator i kontakt wewnętrzny co złącze SMB, ale jest o 30% mniejsze. MCX jest standaryzowane w Europie (CECC 22000). Jego typowa impedancja wynosi 50Ω, ale spotyka się również modele na 75Ω. Zakres pracy złącza sięga 6GHz. Średnica złącza to 3,6 milimetra. MCX może pracować w temperaturach od -55ºC do 250ºC.

Złącze MMCX opracowano z kolei w latach 90. XX wieku. Z wyglądu przypomina MCX, ale charakteryzuje się znacznie mniejszymi rozmiarami – średnica wtyku to 2,4 mm. Ponadto zostało ono wyposażone w zatrzask umożliwiający obrót o 360 stopni. MMCX, podobnie jak starszy i większy poprzednik, pozostaje w zgodzie z europejskimi wymogami CECC 22000. Jego odporność na mechaniczne rozerwanie wynosi mniej niż 30 niutonów, zaś trwałość bez zmiany właściwości szacowana jest na około 500 cykli połączenia i rozłączenia. Impedancja tego złącza wynosi 50Ω. Zakres pracy to maksymalnie 6GHz. MMCX może pracować w temperaturach od -40ºC do 90ºC.

Oba rodzaje złączy występują w odmianach zaciskanych na przewód koncentryczny (zarówno prosty, jak i kątowy) lub przeznaczonych do montażu na płytkach drukowanych. Czasem, dla zachowania lepszych właściwości transmisyjnych, ich powierzchnia powlekana jest złotem. Takie złącza dostępne są w ofercie sklepu Micros.

Zastosowanie złączy MCX i MMCX

Złącze koncentryczne MCX wykorzystywane jest do łączenia przewodów koncentrycznych służących do transmisji sygnału pomiędzy antenami lub innymi nadajnikami a różnymi rodzajami odbiorników, np. dekoderami, instrumentami pomiarowymi lub rejestrującymi wyniki pomiarów, systemami GIS, czy układami RFID. MCX stosowane jest również do podłączania zewnętrznej anteny w odbiornikach GPS lub w komputerowych kartach telewizyjnych DVB-T.

Złącze MMCX natomiast stosuje się m.in. do połączenia anteny zewnętrznej z kartą Wi-Fi (PCIMCIA) laptopa. Wykorzystywane jest także do transmisji sygnału dźwiękowego w profesjonalnych słuchawkach (np. takich, jakich używają inżynierowie dźwięku w studiach nagraniowych), co umożliwia swobodne podłączanie i wymianę różnego rodzaju przewodów transmisyjnych.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie