Jesteśmy (i chcemy być!) zawsze online. Idziesz więc do restauracji i w oczekiwaniu na danie co robisz? Łączysz się z dostępną w lokalu publiczną siecią Wi-Fi. Sprawdzasz pocztę, trochę surfujesz po ulubionych stronach, a przy okazji sprawdzisz konto, żeby się nie okazało, że nie masz pieniędzy na zapłacenie za obiad. Robisz wielki błąd, który może Cię sporo kosztować? Owszem, możesz korzystać z publicznych sieci Wi-Fi, ale musisz to robić z głową! Czyli jak? Oto 6 kluczowych zasad.
- Kieruj się zasadą ograniczonego zaufania – nie tylko Ty korzystasz z publicznej sieci Wi-Fi. W tym samym momencie mogą to robić setki osób i nigdy nie wiesz, czy nie ma wśród nich jakiegoś cyberprzestępcy. Ze szczególną rezerwą podchodź do sieci, które nie są zabezpieczone żadnym hasłem. Dla wprawnego hakera nie jest żadnym problemem, aby stworzyć sieć o takiej samej nazwie – jeśli się z nią połączysz, to Twoje dane będą bardzo zagrożone!
- Uważaj na miejskie Hot-Spoty – nie dość, że zwykle irytują wolnym połączeniem, to jeszcze bardzo łatwo mogą być „podstawione” przez przestępców. Nie jest dla nich żadnym problemem stworzenie aliasu miejskiego Hot-Spota, po połączeniu z którym oddasz im całkowitą kontrolę nad swoim komputerem czy smart fonem. Jeśli już musisz połączyć się z siecią miejską, dokładnie sprawdź, czy to na pewno usługa dostarczona przez miasto.
- Wyłącz funkcję Wi-Fi, gdy nie zamierzasz łączyć się z siecią – znakomicie przedłuży to czas działania urządzenia na baterii, a do tego uchroni Cię przed sytuacją, gdy smartfon czy tablet mógłby połączyć się z siecią bez Twojej zgody. Koniecznie też wyłącz funkcję automatycznego łączenia się z siecią Wi-Fi.
- Nigdy nie korzystaj z bankowości elektronicznej podczas używania publicznej sieci Wi-Fi – to najważniejsza ze wszystkich zasad, bo przestępcom najczęściej zależy na Twoich pieniądzach. Gdy Twoje urządzenie jest podłączone do publicznej sieci Wi-Fi, zrezygnuj ze sprawdzania stanu konta czy korzystania z aplikacji bankowości mobilnej. To bardzo nieodpowiedzialne! Jeśli już musisz zalogować się do konta poza domem, to zrób to przy pomocy transmisji komórkowej.
- Surfuj tylko po stronach zabezpieczonych protokołem HTTPS i SSL – korzystanie z takich stron jest w pełni bezpieczne, dlatego zawsze zwracaj uwagę, czy witryna jest zabezpieczona takimi protokołami. Szczególnie w sytuacji, gdy zamierzasz podać na niej jakieś ważne dane, typu numer karty kredytowej czy numer PESEL.
- Zabezpiecz swoje urządzenie dobrym programem antywirusowym i firewallem – takie oprogramowanie automatycznie chroni sprzęt przed atakami z zewnątrz. Niektóre dobrej klasy programy mają wbudowaną funkcję zrywania transmisji w sytuacji, gdy wykryją np. próbę phishingu (wyłudzenia danych osobowych).
Pamiętaj – bezpieczeństwo Twoich pieniędzy i ważnych danych znajduje się wyłącznie w Twoich rękach. Korzystaj więc z dobrego programu antywirusowego, nie ufaj dostawcom publicznych sieci Wi-Fi, zwracaj uwagę, jakiego typu strony odwiedzasz. To kanon bezpieczeństwa w sieci!