Co poza antywirusem? 3 dodatkowe zabezpieczenia, które warto mieć na komputerze

Jerzy Biernacki
21.11.2016

W Internecie jak w życiu – dobrze jest się zabezpieczyć przed różnymi zagrożeniami. Nawet dobry program antywirusowy czasami nie wystarczy, szczególnie jeśli użytkownik komputera bagatelizuje podstawowe zasady bezpieczeństwa i np. odwiedza podejrzane strony czy ściąga pirackie pliki. Wówczas warto uzbroić komputer w dodatkowe zabezpieczenia. Jakie? Wymieniamy 3 bardzo przydatne programy, które mogą zamienić Twój komputer w twierdzę.

Firewall

Popularna zapora ogniowa jest absolutnie podstawowym zabezpieczeniem komputera i zawsze powinna być instalowana wraz z programem antywirusowym. Dobre antywirusy zwykle mają wbudowany firewall. Taką zaporę tworzy też automatycznie system operacyjny Windows i generalnie można na niej polegać.

Pamiętaj

Najważniejsze jest to, aby użytkownik niepotrzebnie nie wyłączał firewalla – czasami do tego dochodzi, ponieważ zapora może blokować działanie niektórych, nawet zaufanych, aplikacji.

Zadaniem firewalla jest blokowanie dostępu do dysku i systemu operacyjnego programom pochodzącym od nieznanych dostawców. Zapora zablokuje więc próby automatycznego pobrania np. złośliwego skryptu ze strony www.

Spybot Search&Destroy

Bardzo popularny program wykrywający oprogramowanie szpiegujące. Często jest ostatnią deską ratunku dla osób, których przeglądarka internetowa została całkowicie zapchana różnymi śmieciami i szemranymi aplikacjami. Ten konkretny program wykazuje bardzo dużą skuteczność w namierzaniu złośliwego oprogramowania szpiegującego – następnie może takie pliki usunąć lub poddać kwarantannie.

Warto jednak pamiętać, że Spybot Search&Destroy ma charakter skanera – trzeba go więc ręcznie uruchomić, najlepiej raz w miesiącu.

Malwarebytes Anti-Malware

Oprogramowanie typu malware jest bardzo złośliwe i trudne do wykrycia, nawet dla dobrych antywirusów. Są to wszelkie konie trojańskie, rootkity, dialery, keyloggery oraz programy szpiegujące. Ich obecność na dysku komputera nie tylko spowalnia pracę sprzętu, ale stanowi także bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa danych użytkownika.

Wymieniony Malwarebytes Anti-Malware cieszy się dużym uznaniem użytkowników, ponieważ wykazuje imponującą skuteczność w wykrywaniu zagrożeń. Bardzo ważne jest to, że program działa w tle, a więc na bieżąco monitoruje stan komputera i niepotrzebnie nie obciąża pracy systemu operacyjnego.

Wyposażając komputer w te zabezpieczenia i dokładając do tego porządny program antywirusowy można raczej spać spokojnie. Pamiętając oczywiście, że żadna technologia nie zastąpi zdrowego rozsądku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.