Co zagraża Twojej domowej sieci Wi-Fi? Sprawdź i zwiększ swoje bezpieczeństwo!

Mariusz Siwko
26.11.2018

Domowa sieć Wi-Fi to ogromna wygoda na co dzień, zwłaszcza dla osób, które korzystają z licznych urządzeń podłączonych do Internetu. Czy jednak wiesz, że ta prywatna sieć może stać się celem ataku hakerów, w efekcie czego zyskają oni otwartą drogę do przejęcia Twoich danych, a nawet kontroli nad poszczególnymi sprzętami? To wcale nie jest mało prawdopodobne. Domowej sieci Wi-Fi zagraża przede wszystkim Twoje niedbalstwo. Sprawdź, na co musisz zwrócić szczególną uwagę.

Zabezpieczenie komputera

To główne urządzenie, które jest podłączone do sieci Wi-Fi i to ono najczęściej jest infekowane złośliwym oprogramowaniem. Dlatego pierwszym krokiem jest zainstalowanie dobrego programu antywirusowego i solidne przeskanowanie komputera w poszukiwaniu ewentualnych zagrożeń. Pamiętaj również o podstawowych zasadach zdrowego rozsądku, czyli:

  • Nie wchodź na podejrzane strony (np. pornograficzne);
  • Nigdy nie pobieraj na dysk plików pochodzących od nieznanego wydawcy;
  • Nie pozwalaj przeglądarce automatycznie zapisywać haseł do poszczególnych usług;

Zabezpieczenie sieci Wi-Fi

Twoja sieć z pewnością ma jakąś nazwę, ale czy jesteś pewien, że ustawione hasło stanowi jakąkolwiek przeszkodę dla przestępców? Dobrze się nad tym zastanów i w porę zmień hasło na takie, które będzie trudne do złamania.

Utwórz również sieć gościnną dla osób postronnych, które nie powinny mieć dostępu do sieci głównej. Nigdy przecież nie ma pewności, czy ich urządzenia nie są zainfekowane złośliwym oprogramowaniem.

Hasła do urządzeń IoT

Internet rzeczy powoli staje się standardem. Jeśli do Twojej sieci domowej są podłączone np. inteligentna lodówka, telewizor, konsola do gier czy centrala alarmowa, to zadbaj, aby każde z tych urządzeń było chronione solidnym hasłem. Coraz częściej to właśnie urządzenia wchodzące w skład Internetu rzeczy stają się celem cyberprzestępców, którzy wiedzą, że użytkownicy nie przykładają większej wagi do ich zabezpieczeń.

Uwaga na nośniki USB

Zanim machinalne umieścisz przypadkowy nośnik USB np. do telewizora, sprawdź, czy aby na pewno nie znajduje się na nim złośliwe oprogramowanie. Tutaj należy zachować daleko idącą ostrożność. Każdy nośnik, którego pochodzenie jest dla Ciebie do końca jasne, powinien zostać najpierw przeskanowany antywirusem i dopiero wtedy można go podłączyć do czegokolwiek w sieci domowej.

Na koniec jeszcze jedna, bardzo ważna rada. Przestań automatycznie i bez zastanowienia zezwalać różnym aplikacjom na swobodny dostęp do Twoich urządzeń podłączonych do domowej sieci Wi-Fi. Mamy tutaj na myśli chociażby zatwierdzanie prośby o dostęp do aparatu czy mikrofonu. Nigdy przecież nie masz pewności, kto i w jakim celu z tego skorzysta…

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.