Dlaczego warto zainwestować w monitoring w samochodach firmowych?

Maciej Piwowski
23.04.2021

Jeśli masz w swojej firmie samochody, z których mogą korzystać pracownicy, to na pewno dobrze wiesz, jak duże koszty generuje ich eksploatacja. To nie tylko raty leasingu, ale też opłaty ubezpieczeniowe, serwis, konieczne naprawy, utrzymanie aut w dobrym stanie wizualnym etc. Dodatkowo samochody firmowe są narażone na wysokie ryzyko kradzieży. Standardowy system alarmowy może się okazać niewystarczający, stąd coraz więcej firm rozważa zainwestowanie w monitoring. Dlaczego to dobry pomysł? Wymieniamy najważniejsze argumenty.

Zabezpieczenie przed kradzieżą

Podstawową funkcją monitoringu w samochodach firmowych jest zapewnienie dodatkowej ochrony przed kradzieżami, ale też aktami wandalizmu. Monitoring może być bardzo pomocny w sytuacji, gdy auto firmowe weźmie udział w jakiejś kolizji, a jej sprawca wypiera się swojej winy. Przy braku świadków uzyskanie należnego odszkodowania może być bardzo trudne.

Z kolei w razie kradzieży pojazdu będziemy mieli możliwość bardzo szybkiego ustalenia okoliczności, w jakich do tego doszło, a nawet aktualnego miejsca, w którym znajduje się samochodów. Mało tego: sama informacja na szybie o tym, że auto jest objęte monitoringiem, odstraszy większość potencjalnych złodziei.

Element dyscyplinujący pracowników

Chyba każdy przedsiębiorca udostepniający samochody służbowe swoim pracownikom ma świadomość tego, że auta nie są specjalnie szanowane. Do legendy urosły opowieści o tym, jak pracownicy eksploatują użyczone im samochody. Agresywny styl jazdy, notoryczne przeciążanie, wjeżdżanie w trudny teren – to tylko przykłady.

Inwestując w monitoring możesz dość łatwo zdyscyplinować swoich pracowników i skłonić ich do tego, aby zaczęli dbać o samochody firmowe. To powinno w krótkim czasie przynieść wymierne korzyści w postaci obniżenia wydatków serwisowych.

Rada

Monitoring w samochodach firmowych to także świetny sposób na nieuczciwych pracowników, którzy np. dopuszczają się kradzieży paliwa czy użytkowania aut niezgodnie z przeznaczeniem.

Ochrona przewożonych towarów/materiałów

Monitoring powinien być obowiązkowym elementem wyposażenia samochodów firmowych, które służą do przewożenia różnych towarów czy narzędzi. Ich utrata byłaby poważnym problemem dla przedsiębiorcy, natomiast monitoring skutecznie zabezpiecza przed włamaniami do aut, działając prewencyjnie, czyli odstraszając złodziei.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.