ESET NOD32 – zdaniem wielu najlepszy

Antoni Kwapisz
04.07.2016

NOD32 jest jednym z liderów na rynku programów antywirusowych. Zasłynął bardzo szybkim trybem skanowania i wysoką skutecznością w wykrywaniu złośliwego oprogramowania. Słowacki producent od lat bazuje na dobrej marce swojego produktu, choć trzeba mu też oddać, że sukcesywnie rozwija swój hit. Warto przyjrzeć mu się nieco bliżej.

Antywirus wysokiej klasy

NOD32 jest kompleksowym narzędziem antywirusowym. Służy nie tylko do wykrywania wirusów, ale także wszelkiego innego oprogramowania mogącego wykraść nasze dane lub spowolnić pracę systemu, w tym trojanów, spyware, adware. Świetnie radzi sobie również z ochroną antyphishingową, co ucieszy użytkowników biznesowych i osoby regularnie dokonujące płatności internetowych.

NOD32 ma oczywiście podstawową funkcję skanowania systemu w czasie rzeczywistym. Skanuje każdy plik pobrany bezpośrednio z sieci lub wpadający do skrzynki mailowej. Do tego nie przepuści żadnej uruchamianej aplikacji, zapisanym zbiorom plików czy jakimkolwiek programom, które instalują się na dysku komputera.

Zdaniem wielu użytkowników słowacki program jest w absolutnej czołówce pod względem skuteczności w wykrywaniu złośliwego oprogramowania – w wielu obszarach wytycza wręcz standardy w tej dziedzinie. Jest to głównie zasługa bardzo precyzyjnych skanerów wykorzystujących technologię heurystyczną. Dzięki temu program wykrywa nawet wirusy, których bazy sygnatur nie są jeszcze znane i zapisane. To duży plus.

Wysokie tempo pracy

W przypadku programów z grupy Premium, a do takich zaliczamy NOD32, bardzo ważne jest tempo skanowania. Pod tym względem produkt marki ESET jest w absolutnej czołówce. Co ważne, szybkość jego pracy nie ma wielkiego wpływu na obciążenie systemu i NOD32 zalicza się do grona programów bardzo przyjaznych zarówno dla komputera, jak i użytkownika.

Czasami jest zbyt skrupulatny

Co ciekawe największy atut programu, czyli wysoka skuteczność w wykrywaniu złośliwego oprogramowania, czasami jest też jego największą wadą. Mnóstwo użytkowników zrezygnowało wręcz z kontaktu z NOD32 z uwagi na fakt, że program ma tendencję do mylnego klasyfikowania niektórych plików i aplikacji jako potencjalnie złośliwych.

Prowadzi to nie tylko do nieporozumień, ale także istotnie utrudnia korzystanie z sieci i generalnie komputera – użytkownik co chwilę jest bowiem zasypywany alarmami i prośbami o potwierdzenie akcji.

Mimo to NOD32 można bezapelacyjnie polecić użytkownikom profesjonalnym, którzy cenią sobie zaawansowane możliwości personalizacji ustawień i chcą mieć pewność, że ich komputer jest doskonale chroniony przed zagrożeniami. Niestety, antywirus marki ESET jest płatny – jego darmową, próbną wersję można pobrać bezpośrednio ze strony producenta.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie