Firewall – co to takiego i dlaczego warto go mieć na swoim komputerze?

Mariusz Siwko
23.01.2017

Bezpieczeństwo w sieci to temat bez końca. Właściwie każdy użytkownik Internetu musi sobie zdawać sprawę z tego, że jego dane mogą zostać wykradzione przez cyberprzestępców lub zniszczone przez złośliwe oprogramowanie. Naturalną metodą ochrony przed tym drugim jest dobry program antywirusowy, który jednak nie zatrzyma hakera. Co innego firewall. Czym jest to zabezpieczenie? Dlaczego warto je mieć?

Co to jest firewall?

Firewall, spolszczony jako zapora ogniowa, to specjalny system, którego zadaniem jest blokowanie każdej nieautoryzowanej przez użytkownika komputera transmisji danych, a więc np. pobierania lub wysyłania programu.

Podłączony do sieci komputer komunikuje się ze światem (a więc także innymi komputerami) za pośrednictwem tzw. portów. Większość z nich jest otwarta z woli użytkownika, jednak niektóre porty, których otwarcia użytkownik nie autoryzował (poprzez np. wysłanie maila), powinny zostać zamknięte. Nad tym właśnie czuwa firewall.

Jeśli na komputerze nie został zainstalowany firewall, to wszelkie nieautoryzowane porty staną się autostradami dla hakerów, którzy będą mogli bez trudu dostać się systemu, wykraść z niego dane i nie zostawić po sobie nawet śladu.

Rodzaje firewalli

Warto wiedzieć, że firewall nie musi być wcale narzędziem systemowym. Pierwszy typ to firewall sprzętowy, najczęściej ustawiany na tzw. bramce internetowej, czyli np. na routerze czy modemie. Problem w tym, że przeciętny użytkownik albo nie zdaje sobie sprawy z istnienia takiego zabezpieczenia, albo nie potrafi go odpowiednio skonfigurować.

Dlatego znacznie popularniejszy jest firewall programowy, najczęściej będący integralną częścią systemu operacyjnego Windows. Użytkownik nie musi robić nic – zapora uruchamia się automatycznie, choć może zostać ręcznie wyłączona.

Czasami we własne firewalle są wyposażone lepsze, czy może bardziej rozbudowane programy antywirusowe. W takiej sytuacji dobrze jest jednak zdecydować się, czy będziemy korzystać z narzędzia systemu Windows, czy z zewnętrznego.

Dlaczego nie możesz zrezygnować z firewalla?

Ponieważ zapora w znacznym stopniu zabezpiecza Twój komputer, a tym samym dane, przed atakiem z zewnątrz i włamaniem. Oczywiście profesjonalni hakerzy radzą sobie z obejściem tego typu zabezpieczeń, jednak prawdziwe zagrożenie stanowią amatorzy i osoby bawiące się w cyberprzestępców.

Pamiętaj przy tym, że firewall nie chroni przed wirusami i złośliwym oprogramowaniem pobieranym z sieci. Dlatego konieczna trzeba dać mu wsparcie ze strony dobrego antywirusa.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.