Jak zabezpieczyć się przed aplikacjami szpiegowskimi na urządzenia mobilne?

Antoni Kwapisz
02.03.2021

Szpiegowanie nie jest już domeną wyłącznie cyberprzestępców. Obecnie właściwie każdy może sobie pobrać taką aplikację z Internetu, a następnie zainstalować ją na urządzeniu drugiej osoby. Jest to coraz częstsze zjawisko na przykład w małżeństwach, kiedy jedno z małżonków podejrzewa drugie o zdradę. Rodzice szpiegują dzieci, dzieci rodziców, partnerzy biznesowi siebie nawzajem etc. Tym bardziej warto wiedzieć, jak się przed takimi sytuacjami zabezpieczyć. Oto najlepsze metody.

Silne hasło

Dostęp do urządzenia mobilnego powinien być zabezpieczony bardzo silnym hasłem, a najlepiej postawić na weryfikację wieloetapową – czyli np. hasło + odcisk palca. W ten sposób minimalizujemy ryzyko, że do zawartości telefonu dobierze się osoba niepowołana.

Uwaga!

Hasła do telefonu nie powinno się zdradzać nawet partnerowi.

Oprogramowanie antywirusowe

Dobry programy antywirusowe posiadają już funkcję ochrony przed oprogramowaniem szpiegowskim. Potrafią je wykrywać oraz nie dopuszczać do jego zainstalowania w pamięci urządzenia. Aby zwiększyć ochronę koniecznie regularnie skanuj telefon programem antywirusowym.

Ustaw silne hasła do poszczególnych kont i często je zmieniaj

Osoba, która zainstaluje aplikację szpiegowską na telefonie swojej ofiary zyska automatycznie dostęp do jej skrzynki mailowej, konta w banku czy Facebooka. Aby ograniczyć ryzyko takiego scenariusza należy ustawić bardzo silne hasła do poszczególnych kont, a także zmieniać je minimum raz w miesiącu. Nie musimy chyba dodawać, że takich haseł nie wolno nikomu udostępniać.

Co zrobić, gdy jednak wykryjesz aplikację szpiegowską na Twoim telefonie?

Paradoksalnie nie warto jej od razu usuwać. Dlaczego? Ponieważ osoba, którą ją zainstalowała, natychmiast się o tym dowie, co może pociągnąć za sobą jeszcze poważniejsze konsekwencje (nie wiemy, jakie zamiary miała ta osoba, może na urządzeniu znajduje się dodatkowe oprogramowanie, które ma na celu zniszczenie plików czy zablokowanie telefonu).

Najlepiej więc będzie po prostu wymienić telefon i zabezpieczyć go na wypadek kolejnej próby zainstalowania aplikacji szpiegowskiej. Stare urządzenie wyłączamy i chowamy na dnie szuflady lub ewentualnie utylizujemy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.