Jak zaszyfrować dane w telefonie z Androidem 5.0 i nowszym?

Antoni Kwapisz
09.03.2018

Android 5.0 pojawił się na smartfonach w 2014 roku. Minęło więc dostatecznie dużo czasu, aby móc uznać, że zdecydowana większość osób korzysta właśnie z tej lub nowszej wersji najpopularniejszego mobilnego systemu operacyjnego. Popularność Androida ma jednak także ciemną stronę: jest to system nagminnie atakowany przez cyberprzestępców, którzy wykorzystują różne luki, by przejąć kontrolę nad telefonami swoich ofiar. Dlatego tak ważne jest, by zaszyfrować dane zgromadzone w smartfonie. Jak to zrobić? Jest to bardzo proste!

Wszystko zrobi za Ciebie telefon

W przypadku urządzeń pracujących pod dyktando Androida 5.0 lub nowszego, praktycznie całą procedurę szyfrowania danych może wykonać za Ciebie smartfon. Jedyne co musisz zrobić, to wejść w ustawienia i wybrać opcję ”Zabezpieczenia”. Znajdziesz tam komendę „Zaszyfruj telefon”. Po jej wybraniu na ekranie pokaże się tekst, w którym znajdziesz wszystkie istotne informacje na temat procesu szyfrowania. Przeczytaj go dokładnie.

Bardzo ważne jest to, by przed rozpoczęciem szyfrowania naładować baterię smartfona do pełna lub zostawić urządzenie podpięte do sieci. Proces ten trwa bowiem nawet godzinę i mocno obciąża akumulator – dużo zależy tutaj oczywiście o ilości danych, które mają zostać zaszyfrowane.

Pamiętaj

Jeśli proces zostanie przerwany przed ukończeniem z powodu rozładowania baterii, grozi to nawet częściową utratą danych!

Masz starszego Androida?

Spokojnie, dane zgromadzone na smartfonach zarządzanych przez starszą wersję systemu Android, także mogą zostać zaszyfrowane z poziomu menu systemowego. Procedura wygląda niemal identycznie, z tą różnicą, że niezbędne jest wcześniejsze ustawienie blokady urządzenia kodem PIN lub hasłem.

Co daje zaszyfrowanie danych?

Znacząco zwiększa bezpieczeństwo informacji, które gromadzisz w pamięci swojego telefonu (także na karcie SD). Po zaszyfrowaniu dane te dla postronnych osób będą zupełnie nieczytelne (będą się składać z ciągu przypadkowych, niezrozumiałych znaków). Aby móc z nich skorzystać, niezbędna jest znajomość hasła.

Dla Ciebie zatem nie zmieni się praktycznie nic. Będziesz jednak spać spokojniej wiedząc, że w razie utraty telefonu czy zdalnego włamania złodziej będzie mieć znacznie utrudnione zadanie. Dlatego zaraz po skończeniu czytania tego tekstu, zabierz się za procedurę zaszyfrowania danych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie