Kaspersky Anti-Virus – stary mistrz wciąż może

Piotr Kowalczyk
20.06.2016

Przez lata uważany za najlepszy program antywirusowy na rynku. Ostatnio nieco stracił swój splendor, na co wpływ miał przede wszystkim rozwój konkurencyjnych produktów. Kaspersky Anti-Virus nadal jednak jest w ścisłej czołówce pod względem zapewniania skutecznej ochrony komputera przed złośliwym oprogramowaniem. Niestety, nie jest darmowy.

Za co płacisz?

Kaspersky Anti-Virus kosztuje mniej niż 100 złotych i jest to całkiem niezła cena za roczną subskrypcję naprawdę dobrego programu antywirusowego. Zwłaszcza, że podstawowa wersja programu umożliwia korzystanie z niego nie tylko w domu, ale także na komputerach należących do niewielkiej firmy. To plus.

Kaspersky Anti-Virus zapewnia bardzo szeroką ochronę urządzenia przed wirusami i wszelkim złośliwym oprogramowaniem, w tym trojanami, spyware czy rootkitami. Co ważne, antywirus wykrywa zarówno wirusy polimorficzne, jak również te samoczynnie się szyfrujące, skryptowe oraz makrowirusy. Skanery programu dokonują analizy heurystycznej, co zwiększa ich skuteczność.

Silna zapora dla złośliwego oprogramowania

Kaspersky Anti-Virus wykrywa zagrożenia korzystając z trzech metod: analizy bazy sygnatur wirusów, heurystyki oraz metody proaktywnej. Dzięki temu naprawdę trudno jest go zmylić, a użytkownik generalnie może spać spokojnie. Bardzo przydatna jest także funkcja wykrywania i blokowania w czasie rzeczywistym wszelkich ataków sieciowych.

Ciekawą funkcją jest moduł MailChecker, który spełnia rolę bardzo skutecznego filtra antyspamowego, swoją czułością miażdżąc wszelkie filtry wbudowane w programy pocztowe. Moduł można skonfigurować z praktycznie każdym klientem e-mail korzystającym z protokołu POP3 i SMTP.

Warto widzieć

Kaspersky Anti-Virus ma także swoją wersję na urządzenia mobilne. Można ją pobrać za darmo z oficjalnego sklepu dostawcy systemu operacyjnego. Program w darmowej wersji ma jednak ograniczoną funkcjonalność, choć do podstawowej ochrony urządzenia wystarczy.

Czy to faktycznie lider?

Trudno oczywiście jednoznacznie uznać Kaspersky Anti-Virus za najlepszy program antywirusowy na rynku. Wiele programów spokojnie może z nim konkurować, nawet tych zupełnie darmowych.

Z drugiej jednak strony wykupując subskrypcję otrzymujemy nie tylko ochronę, ale także bardzo dobre wsparcie ze strony producenta, częste i rzetelne aktualizacje oraz przyjazny, rozbudowany interfejs, który ucieszy zaawansowanych użytkowników. Szkoda, że w najnowszej wersji programu nie ma jeszcze spolszczenia.

Jeśli chcesz przetestować Kaspersky Anti-Virus na swoim komputerze, pobierz 30-dniową wersję trial bezpośrednio ze strony producenta.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie