O co warto zapytać fachowca instalującego infrastrukturę internetową w Twojej firmie?

Maciej Piwowski
28.02.2019

Internet w firmie to dziś standard. Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie jakiegokolwiek biznesu bez dostępu do sieci. Coraz więcej przedsiębiorców inwestuje w profesjonalną infrastrukturę internetową, aby mieć pewność, że sieć biurowa działa szybko, bezawaryjnie i jest odpowiednio zabezpieczona przed ewentualnymi atakami z zewnątrz. Czekasz właśnie na fachowca, który zajmie się tym wszystkim w Twojej firmie? Koniecznie zadaj mu kilka ważnych pytań!

Rodzaj szyfrowania Wi-Fi

To bardzo ważne pytanie, a odpowiedź na nie będzie mieć bezpośrednie znaczenie dla poziomu bezpieczeństwa Twojej firmowej sieci Wi-Fi. Generalnie w użyciu są dziś trzy rodzaje szyfrowania:

  • WEP
  • WPA
  • WPA2

Najlepiej dla Ciebie, aby było to szyfrowanie typu WPA2, które jest najnowsze i zdecydowanie najtrudniejsze do złamania. WPA też jest niezłe, ale koniecznie wystrzegaj się przestarzałej technologii WEP. Jeśli instalator chce tak ustawić router, wybij mu to z głowy i poproś o zastosowanie szyfrowania WPA2, ewentualnie WPA. Pamiętaj również, aby instalator skonfigurował z routerem wszystkie podłączone do niego urządzenia.

Zabezpieczenie sieci przed dostępem z zewnątrz

Nie daj się zbyć odpowiedzią, że przecież dostęp jest chroniony hasłem. Instalator musi Ci dokładnie wyjaśnić, dlaczego zdecydował się akurat na taki model routera i w jaki sposób jest on zabezpieczony przed nieuprawnionym dostępem. Chodzi nie tylko o to, aby nikt postronny nie mógł za darmo korzystać z Twojego Internetu, ale przede wszystkim o zminimalizowanie ryzyka włamania do wewnętrznej sieci i podłączonych do niej urządzeń.

Koniecznie poproś też instalatora, aby pokazał Ci, jak możesz we własnym zakresie zmienić dane logowania do routera i tym samym hasło dostępowe do sieci Wi-Fi. Powinieneś to robić przynajmniej raz w miesiącu, a minimum raz na kwartał.

Aktualizacja oprogramowania routera

To kolejna ważna kwestia. Nawet najlepszy router, który pracuje pod dyktando nieaktualnej wersji oprogramowania, będzie łatwym celem dla cyberprzestępców. Dlatego zapytaj instalatora, czy wybrane przez niego urządzenie aktualizuje się automatycznie, czy może wymaga jakiejś interwencji ze strony użytkownika.

Poproś też o podanie dokładnej nazwy i modelu routera – sprawdź, czy wciąż jest on wspierany przez producenta i czy wychodzą na niego kolejne aktualizacje. Przestarzały router to zdecydowanie zły wybór do biura.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.