Podstawowe zasady bezpiecznego instalowania aplikacji ze sklepu Google Play

Krzysztof Jagielski
09.09.2020

Google Play to zdecydowanie najpopularniejszy, a przy tym najobszerniejszy sklep z aplikacjami mobilnymi. Szacuje się, że można z niego pobrać grubo ponad milion różnego rodzaju apek i ta liczba cały czas rośnie. Dziś posiadanie własnej aplikacji stanowi dla wielu firm synonim prestiżu, a dla niezależnych deweloperów jest świetną okazją na zarobek. Niestety, popularność aplikacji mobilnych wykorzystują również przestępcy, którzy dosłownie zalewają Google Play złośliwym oprogramowaniem do wykradania danych. Dlatego powinieneś znać podstawowe zasady bezpiecznego instalowania aplikacji ze sklepu Google Play. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Zawsze sprawdzaj opinie

Wielu użytkowników niestety tego nie robi, sugerując się tylko informacją na temat liczby pobrań. To jednak nie wystarczy. W opiniach zostawionych przez innych użytkowników często można znaleźć ostrzeżenia przed daną aplikacją, która np. wykrada dane, destabilizuje pracę urządzenia czy „wysypuje się” przy każdej okazji.

Niska ocena? Uważaj!

Dobrą praktyką jest niepobieranie ze sklepu Google Play aplikacji, które zostały ocenione poniżej 4 gwiazdek. Wyjątek stanowią oficjalne apki dużych firm, które często są negatywnie oceniane tylko przez pryzmat ogólnej niechęci do marki.

Nie dawaj aplikacji pełnych uprawnień

Nigdy nie należy mechanicznie potwierdzać przyznania aplikacji dostępu do np. kontaktów, aparatu fotograficznego czy galerii zdjęć. Jest to potencjalnie bardzo niebezpieczne, ponieważ nie mamy pewności, po co ta aplikacja właściwie potrzebuje dostępu do tych danych. Najpierw przetestuj działanie apki i dopiero później oceń, czy warto dać jej większą swobodę.

Pobieraj tylko te aplikacje, które są Ci naprawdę potrzebne

Czy wiesz, że przeciętny użytkownik smartfonu codziennie choć przez chwilę korzysta z 10 aplikacji mobilnych? Zastanów się więc, czy naprawdę musisz ich mieć np. 30, skoro z większości i tak w ogóle nie korzystasz. Lepiej jest mieć na urządzeniu mniej aplikacji, ale sprawdzonych i pochodzących bezpośrednio od dużych, znanych marek. Zawsze też upewniaj się, czy dana aplikacja rzeczywiście jest dziełem konkretnej marki – zdarzają się przypadki podszywania się pod duże firmy przez niezależnych deweloperów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie