Program antywirusowy – czy naprawdę go potrzebujesz?

Mariusz Siwko
11.03.2016

To bardzo kontrowersyjny temat, który przypomina nieco dyskusję nad sensem szczepień ochronnych. Wiele osób, nawet ekspertów z dziedziny IT, poddaje w wątpliwość rzeczywiste bezpieczeństwo, jakie ma nam zapewniać oprogramowanie antywirusowe. Mają na potwierdzenie tej tezy kilka naprawdę mocnych argumentów. Jeśli więc zastanawiasz się, czy warto instalować program antywirusowy i bezgranicznie mu zaufać, najpierw przeczytaj ten tekst.

Program antywirusowy - czasami nie nadąża

Oczywiście są programy lepsze i gorsze, te zawierające obszerne bazy (sygnatury) wirusów i te o nieco skromniejszych zasobach. Faktem jest jednak, że nie ma w 100% skutecznego oprogramowania antywirusowego i nie daj sobie wmówić przez sprzedawcę, że jego program jest wyjątkiem od reguły. Dlaczego?

Powód jest prosty. Każdego dnia w sieci pojawiają się… miliony nowych wirusów i innych złośliwych programów, które potencjalnie mogą zainfekować Twój komputer. Nie ma więc praktycznie żadnej możliwości, aby bazy sygnatur wirusów były na bieżąco aktualizowane. Owszem, odbywa się to względnie często, ale nie na tyle, aby zagwarantować Ci pełne bezpieczeństwo.

Baza sygnatur bazie nierówna

Druga sprawa, to polityka danych producentów oprogramowania antywirusowego, którzy uzupełniają swoje bazy sygnatur w sposób… znany tylko sobie. Niektórzy proponują użytkownikom rzadkie aktualizacje, ale ukierunkowane na dodanie sygnatur tych naprawdę groźnych wirusów. Inni męczą swoich klientów ciągłymi apelami o przeprowadzenie aktualizacji, co może prowadzić do irytacji i w konsekwencji bagatelizowania komunikatów.

Wirusy są coraz lepsze

Podstawowy zarzut wysuwany przeciwko wszelkim programom antywirusowym, to ich niska skuteczność w radzeniu sobie z już zagnieżdżonymi w systemie wirusami. Jeśli taki program złamie barierę i jednak zadomowi się na dysku twardym komputera czy w plikach tymczasowych, zwykle bardzo trudno jest się go pozbyć przy pomocy używanego już oprogramowania.

Owszem, dobrej klasy program antywirusowy powinien poradzić sobie z usunięciem większości nieproszonych gości, ale nie daje gwarancji 100% sukcesu. Czasami mamy do czynienia z tak inteligentnymi i złośliwymi wirusami, że konieczne jest użycie kilku programów, a nawet ręczne szukanie np. trojanów w folderach i plikach tymczasowych. To już zadanie dla fachowca.

W takim razie – instalować czy nie?

Domowi i biurowi użytkownicy komputerów powinni zainstalować oprogramowanie antywirusowe, bo to jednak zawsze jakiś rodzaj ochrony. Oczywiście inwestujemy w dobre programy czołowych producentów, niekoniecznie te ściągane za darmo z sieci. Pamiętamy również o natychmiastowym przeprowadzeniu aktualizacji bazy sygnatur, gdy tylko program nas o to poprosi.

Nic jednak nie zastąpi po prostu zdrowego rozsądku: unikania podejrzanych stron, otwierania dziwnych załączników do wiadomości mailowych czy pobierania darmowych programów z różnych platform online. Stosując się do tych zasad mamy dużą szansę, że nasz program antywirusowy poradzi sobie z resztą zagrożeń.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.