Skaner antywirusowy online – czy to dobry pomysł?

Maciej Piwowski
14.11.2016

Większość z nas ma zainstalowany na komputerze jakiś program antywirusowy. Najczęściej darmowy, znacznie rzadziej płatny. Taka ochrona jest dość skuteczna i pozwala spać spokojnie, ale warto pamiętać, że coraz częściej pojawiają się zupełnie nowe zagrożenia, których standardowy program antywirusowy nie wyłapie. Dobrym pomysłem wydaje się więc dodatkowe korzystanie ze skanerów antywirusowych online. Na czym to polega?

Czym są skanery antywirusowe online?

Są to aplikacje działające w tzw. chmurze obliczeniowej, które mogą przeskanować zawartość komputera bez konieczności instalowania programu na dysku. Jest to więc rozwiązanie bardzo wygodne i często stosowane przez użytkowników.

Najlepsze skanery online to m.in.:

  • Panda Scan
  • McAffe
  • Eset Online Skan
  • F-Secure
  • MKS

Ogromnym atutem tego typu narzędzi jest to, że zwykle posiadają one bardzo aktualne bazy sygnatur wirusów i innych zagrożeń znajdujących się w sieci. Dzięki temu użytkownik ma prawo liczyć na to, że program bez trudu zlokalizuje jakieś złośliwe oprogramowanie, nawet to, które nie jest jeszcze rozpoznawane przez standardowe programy antywirusowe.

Dobre uzupełnienie, ale nie podstawowa ochrona

Skaner antywirusowy online działa na podobnej zasadzie, jak funkcja szybkiego skanowania w zwykłym programie typu software. Użytkownik loguje się na stronie dostawcy, wybiera obszar skanowania i zatwierdza czynność. W zależności od dokładności skanera i wybranej dokładności proces ten trwa od kilku minut do nawet kilku godzin.

Takie rozwiązanie może więc być świetnym sposobem na dodatkowe zabezpieczenie komputera przed złośliwym oprogramowaniem. Atutem jest to, że skaner online nie paraliżuje pracy podstawowego programu antywirusowego. Nie ma więc mowy o konflikcie, co jest bardzo korzystne z punktu widzenia użytkownika.

Wada? Trzeba pamiętać o regularnym uruchamianiu skanera. Nie można zatem liczyć na bieżącą ochronę systemu, jak ma to miejsce w przypadku normalnych programów zainstalowanych na dysku.

Skaner antywirusowy online jest więc ciekawym narzędziem dla osób, którym zależy na naprawdę kompleksowej ochronie komputera przed różnymi zagrożeniami. Nie może on jednak zastąpić standardowego programu antywirusowego, którego zadaniem jest stałe monitorowanie systemu, w tym poczty elektronicznej, stron www i komunikatorów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.