Trwa cyberwojna. Przypominamy zasady bezpiecznego funkcjonowania w Internecie

Andrzej Winnicki
26.04.2022

Choć eksperci od dawna ostrzegali przed coraz agresywniejszymi działaniami Rosji w cyberprzestrzeni, to dopiero wybuch wojny w Ukrainie uzmysłowił nam, z jak wielkim zagrożeniem musimy się mierzyć. W Polsce od wielu dni obowiązuje najwyższy alert związany z potencjalnym zagrożeniem cybernetycznym. Rosyjskie ataki są wymierzone nie tylko w strony rządowe, ale też w każdego zwykłego użytkownika Internetu. Dlatego przypominamy najważniejsze zasady, do których warto się stosować – szczególnie w tym niespokojnym czasie.

Uważaj na trolli

Trolle to potężna broń rosyjskiego reżimu, która okazuje się być niezwykle skuteczna. Zadaniem trolli jest budzenie zaufania, a następnie sianie dezinformacji w Internecie. Trolle powielają kłamliwe twierdzenia, preparują fakty, a potrafią być przy tym naprawdę przekonujący. Piszą poprawną polszczyzną, posiłkują się źródłami historycznymi, sprawiają wrażenie oczytanych i wyedukowanych. To jednak tylko pozory – trzeba na nich bardzo uważać.

Sprawdzaj wszystkie podejrzane informacje w różnych źródłach

Mając dostęp do Internetu jesteś w stanie w krótkim czasie sprawdzić, czy informacja, na jaką natrafiłeś jest prawdziwa czy może służy jedynie wywołani awantury na jakimś forum, co stanowi kluczowy element wojny cybernetycznej. Nie poprzestawaj na tych głównych źródłach, ale korzystaj też chociażby z baz historycznych oraz niezależnych portali informacyjnych czy blogów prowadzonych przez pasjonatów.

Nie bierz udziału w sianiu paniki

Panika to ważny oręż w wojnie cybernetycznej. Jej wywołanie w Internecie jest banalnie proste – wystarczy użyć trolli, którzy będą masowo rozsiewać jakąś plotkę, aby wzbudzić niepokój w społeczności internautów. Dobrym przykładem będzie tutaj fake news o rzekomych niedoborach paliwa na stacjach, co spowodowało istne szaleństwo i wielogodzinne kolejki do dystrybutorów.

Zadbaj o bezpieczeństwo swoich danych

To absolutna podstawa, dlatego jeśli do tej pory traktowałeś tę kwestię po macoszemu, to radzimy poważnie podejść do ochrony danych, w tym haseł i loginów. Profilaktycznie zmień hasła do poszczególnych usług online na jeszcze silniejsze, włącz weryfikację dwuetapową, dbaj również o wylogowanie się z kont przed opuszczeniem stron internetowych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie