„Twój smartphone Cię podsłuchuje”- jak to możliwe?

Krzysztof Jagielski
29.03.2021

Zdarzyła Ci się kiedyś sytuacja, w której po rozmowie ze znajomymi o pewnym produkcie, usłudze bądź marce, wchodzisz w Internet na telefonie, a tam reklama dokładnie tego, o czym rozmawiałeś? Nie ma w tym nic nadzwyczajnego – zwłaszcza że sam dałeś na to zgodę.

Skąd telefon czerpie informacje?

Szukając przeróżnych produktów w sieci, wchodzimy na strony i zostajemy zbombardowani przez okienka wyskakujące nam przed oczami. Są to różnego rodzaju zgody, których z braku czasu i chęci nie czytamy, a jedynie klikamy „akceptuj”. W tym momencie najprawdopodobniej zgodziliśmy się, aby wyszukiwarka Google stale monitorowała naszą aktywność w sieci dotyczącą danego zagadnienia i sama podsuwała reklamy „szyte na miarę”. W Przypadku aplikacji telefon pyta nas, czy zgadzamy się, aby używała głośnika czy mikrofonu. Eksperci twierdzą, że na podstawie wybranych słów kluczowych, jakie smartphone może podsłuchać, tworzy on zestawy reklam i polecanych stron. O podobnych ciekawostkach technologicznych pisaliśmy już na Smartix.pl. Warto na bieżąco śledzić informacje dotyczące naszych smartphonów, żeby kontrolować to, co na mamy wpływ.

Co możemy zrobić, aby bardziej chronić swoją prywatność?

Przede wszystkim należy zacząć czytać zgody, których udzielamy. Kolejną sprawą jest używanie asystenta Google lub w przypadku iPhonów – Siri. Jeśli używamy ich, aby wykonywały nasze polecenia głosowe, musimy liczyć się z tym, że zapisują i przetwarzają to, co mówimy. Zgody, dotyczące aplikacji zawsze znajdują się w telefonie, dzięki czemu mamy możliwość wejścia w ustawienia i cofnięcia tych, które nam nie odpowiadają. Ponadto, jeśli wyłączymy usługi lokalizacyjne w telefonie, większość reklam związana z miejscem, w którym się znajdujemy, najprawdopodobniej wcale nam się nie pokaże. Podsumowując, smartphony w pewnym zakresie nas podsłuchują, jednak nie musimy się tego aż tak obawiać, ponieważ najczęściej dotyczy to naszych preferencji zakupowych i zainteresowań, a dane te nie są przekazywane nigdzie dalej.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.