Ty też masz te nawyki? Przez nie bardzo obniżasz poziom swojego bezpieczeństwa w sieci!

Antoni Kwapisz
15.06.2018

Możesz zainstalować najlepszy program antywirusowy, odłączać swoje urządzenia od sieci, gdy ich nie używasz, przechowywać wszystkie cenne dane na kilku nośnikach, a i tak nie zagwarantujesz sobie bezpieczeństwa popełniają trywialne błędy. Nie dziwimy się, że są one Twoim udziałem. To popularne nawyki, które weszły w krew większości użytkowników Internetu. Zachęcamy jednak, abyś się ich pozbył. Zacznij od ich poznania.

Zapisywanie haseł w przeglądarce

To ogromny błąd, który popełniamy z czystego lenistwa. Fajnie jest nie musieć pamiętać wszystkich haseł, ale jednocześnie jest to bardzo niebezpieczne. Hasło zapisane w pamięci przeglądarki może łatwo wpaść w niepowołane ręce – wystarczy, że na Twoim komputerze zagnieździ się program szpiegujący. Nie musimy chyba tłumaczyć, jakie mogą być tego konsekwencje.

Mechaniczne pobieranie wszystkich aktualizacji

Jeśli z automatu akceptujesz pobieranie wszystkiego, co tylko Ci się wyświetli na ekranie komputera, to nie zdziw się, gdy pewnego pięknego dnia stracisz kontrolę nad urządzeniem. Zanim klikniesz w przycisk Pobierz, najpierw dokładnie sprawdź, z czym właściwie masz do czynienia. Dotyczy to także aktualizacji systemu operacyjnego czy przeglądarki. Kilka minut lektury Cię nie zbawi, a być może uchroni Cię przed popełnieniem poważnego błędu.

Akceptowanie warunków korzystania z serwisu bez ich przeczytania

Kolejny błąd wynikający z lenistwa lub pośpiechu. Nie możesz w ciemno zakładać, że właściciel strony ma czyste intencje. Zawsze warto poświęcić kilka chwil na zapoznanie się z treścią wyświetlonego komunikatu. Zajrzyj do polityki bezpieczeństwa opublikowanej na stronie, sprawdź z kim masz do czynienia, a dopiero później podejmij decyzję o akceptacji warunków – mogą one przecież być dla Ciebie skrajnie niekorzystne.

Odwiedzanie niebezpiecznych stron

Każdy robi to „tylko na chwilę”, ale już kilka minut aktywności na podejrzanej stronie wystarczy, by Twoja przeglądarka została zainfekowana różnymi świństwami. W efekcie zacznie pracować wolno, a to i tak najmniejszy potencjalny problem. Jeśli przeglądarka ostrzega Cię przed wizytą na danej stronie, to zaufaj jej i odpuść sobie wchodzenie na witrynę, która najwyraźniej jest na bakier z bezpieczeństwem.

Przyznaj się: masz te nawyki, prawda? W takim razie jak najszybciej się ich pozbądź. W przeciwnym razie staniesz się łatwym celem dla cyberprzestępców, przed którymi nie obroni Cię nawet świetny antywirus.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.